
Горната част от честотната лента 6GHz трябва да бъде заделена за мобилни услуги, настояват големите европейски телекоми (графика: CC0 Public Domain)
В отворено писмо група водещи европейски телекомуникационни компании поискаха ексклузивен достъп до ключова безжична честотна лента – горната част от 6GHz спектъра. Те настояват, че това е важно за европейската икономика и за гарантиране на успешното внедряване на 6G.
Най-големите телекоми в Европа поискаха спешни регулаторни действия, за да се осигури достъп до цялата „горна“ лента на 6GHz диапазона за мобилните комуникационни услуги, които предоставят. Tелекомуникационните компании твърдят, че ако се разреши използването на тази честотна лента за мобилни услуги, това ще гарантира, че потребителите и бизнесите ще получават още по-бързи и по-надеждни 5G услуги през следващите пет до десет години.
Същевременно ще се избегне очакваната криза с мобилния капацитет, породена от нарастващото търсене на честотна лента, тъй като все повече устройства и услуги биват свързани към мобилните мрежи, изисквайки по-голяма процесорна мощност и капацитет, подчертават телекомите.
В отвореното писмо телекомите заявяват, че ще се ангажират да подкрепят глобалното технологично лидерство на Европа чрез разработване и инвестиране в инфраструктура, но само ако им бъдат осигурени необходимите радиочестотни ресурси. Сред подписалите писмото са A1 Telekom Austria, BT Group, DTAG, KPN, Elisa, Orange, Proximus, Telefónica, Telia, TIM, United Group и Vodafone Group.
Телекомите смятат, че разпределянето на горната част от 6 GHz честотната лента за мобилни услуги (долната част вече е разпределена за Wi-Fi услуги в много страни) би било най-добрият резултат за клиентите, индустриите и цифровите общества като цяло.
Компаниите отбелязват, че горната част от 6 GHz честотната лента е „критична възможност за стартиране на 6G мрежи в Европа“. Те настояват, че тя трябва да бъде неразделна част от бъдещата мобилна инфраструктура на Европа. Тоест, предвид настоящите прогнози за растеж на трафика, съществуващият мобилен радиочестотен спектър ще е необходим за поддържане на 5G услуги и няма да бъде наличен за стартиране на 6G.
Телекомите искат от регулаторните органи в Европа да предприемат „съществени действия за осигуряване на бъдещето на мобилната цифрова свързаност в Европа“. Настояването е регулаторите да предоставят цялата горна честотна лента от 6 GHz за мобилни устройства в полза на европейската икономика и общество.
В писмото се казва: „Решенията и стратегическият подход, които Европа предприема сега по отношение на горната честотна лента от 6 GHz, ще имат дълбоки и дълготрайни последици върху способността на европейския телекомуникационен сектор да осигури [благополучно] бъдеще“.
„С нарастващите изисквания към настоящия капацитет на спектъра и с бъдещи услуги, включително 6G, е изключително важно цялата горна честотна лента от 6 GHz (6.425-7.125 GHz) да бъде предоставена за мобилните мрежи“, се казва в писмото. „Очаква се само мобилните услуги да допринесат за 8,4% от световния БВП до 2030 г. Без достъп до горната честотна лента от 6 GHz, влиянието на мобилните услуги върху растежа на БВП ще бъде значително ограничено“.
Телекомите предупреждават, че ако решението за предоставяне на горната честотна лента от 6 GHz на европейските мобилни оператори се забави, конкурентоспособността на Европа ще бъде застрашена. „Това би задушило бъдещия икономически потенциал на европейския бизнес и общество и в крайна сметка би подкопало влиянието на Европа върху собственото ѝ цифрово бъдеще и глобалната конкурентоспособност“.
„Без пълната наличност на горната лента от 6 GHz за мобилни мрежи, всички бъдещи 6G услуги в тази лента биха били значително ограничени и в крайна сметка биха застрашили възможността на Европа да играе водеща роля в разгръщането на 6G. Това би фрагментирало и глобалната екосистема за 6G, оставяйки Европа неспособна да се възползва от икономии от мащаба“, заключават телекомите.
Само Китай произвежда 5G/5G+ оборудване за 6gHz. В Китай тази лента е забранена за Wifi 6E/7! Мисля че тази кампания се финансира в полза на определени производители на оборудване и налагане на глобални стандарти.
Кой европейски производител произвежда оборудване за 6G мрежа в Европа, че са се притеснили, нали всички пари пак ще отидат при китайците?