Холандската ASML изглежда успешно преодолява зависимостта от бизнеса с Китай
(снимка: ASML)
Най-важният производител на машини за чипове в света постепенно прекъсва бизнес връзките си с Китай. Зависимостта на ASML от продажбите на оборудване на клиенти от азиатската страна намалява, сочат финансовите резултати на компанията.
Китай е донесъл над една трета от приходите на ASML през 2024 година. Но според прогнозите, през настоящата година бизнесът в Китай ще генерира не повече от 20% от приходите на ASML, а общите глобални приходи на холандската компания ще нараснат.
Страховете не се оправдаха
ASML е най-големият в света производител на оборудване за производство на чипове, с дял от около 90% през 2024 г. Компанията постепенно преструктурира бизнеса си, за да не зависи от Китай. Според данни на Ройтерс, през 2025 г. ASML възнамерява да намали дела на китайските клиенти в глобалните си приходи почти наполовина – до 20%, докато през 2024 г. той е бил 36%.
ASML има голям брой клиенти по целия свят, като се има предвид, че това е единственият доставчик на най-модерното оборудване за производство на чипове. По-специално, холандците доставят 3-нанометрови инсталации на тайванската TSMC, която пък е най-големият в света производител на чипове по договор с дял от над 50% през 2024 г.
Неговите клиенти на ASML включват, наред с други, корейските производители Samsung и SK Hynix и американската Intel, която изпитва сериозни затруднения в последните години, но не се отказва да възвърне технологичното си лидерство.
(Не)зависимост от Китай
В Китай повечето от литографските скенери на ASML са закупени от SMIC, местен производител на чипове по договор, който в момента е под санкции на САЩ. Американските власти, чрез холандски служители, оказват натиск върху ASML да не продава модерно оборудване на SMIC, да прекъсне доставките на остаряло оборудване и да не ремонтира доставени преди това машини.
Преди няколко години тези наложени от чужбина ограничения причиниха значителни финансови загуби на ASML, а в началото на 2023 г. тя дори открито отказа да ги спазва. След нарастващ натиск от властите в родната си страна, през пролетта на 2024 г. ASML заплаши, че ще премести централата си от Холандия.
За страната това означаваше загуба на основен работодател и данъкоплатец. Длъжностните лица, които правилно прецениха, че не трябва да оставят ASML да повтори историята на петролната компания Shell, която избяга в чужбина, „удавиха” производителя на машини за чипове в пари и преференции, само за да не отиде другаде.
Инстинкт за самосъхранение
Намаляването на доставките за Китай и съответно на приходите от бизнес в азиатската страна беше принудителна стъпка за ASML. Компанията обяви, че все по-голям брой нейни китайски клиенти вече са в списъка със санкции на САЩ.
ASML се изправи пред риск за своя бизнес, поради все по-сложни ограничения и възможни контрамерки – вторични санкции. Сега компанията очаква продажбите в Китай да спаднат до 20% от общите ѝ приходи за 2025 г., но не се съмнява, че ще постигне ръст. В прогнозата си за продажби през настоящата година ASML говори за 30-35 млрд. евро. За сравнение, приходите ѝ през 2024 г. бяха 28,3 милиарда евро.
Холандският производител вярва, че бумът в изкуствения интелект е причината за ръста на приходите. AI увеличи търсенето на нейните EUV литографски системи, които са необходими за производството на процесори, използващи най-напредналите технологии.
Под наблюдението на опитни служители
Докато отчита напредък в справянето със зависимостта от Китай, ASML обяви промени във висшето ръководство на компанията. Нейният надзорен съвет сега включва бившия холандски министър на социалните въпроси Кариен ван Генип.
Не за първи път ASML наема държавни служители и политици. Неотдавна бившият френски министър на финансите Бруно Льо Мер стана специален съветник на изпълнителния съвет на компанията. А бившият заместник-министър на икономиката Франк Хеемскерк пое управлението на глобалните въпроси в ASML.
Ще перефразирам заглавието – леката жена постепено не се чука. Това е една огромна грешка. Бизнеса не търпи празни пространства, въпрос на време е китайски фирми да ги настигнат и техният световен дял да падне от 90% на 25 %.