60% от професионалистите в киберсигурността искат да сменят работодателя

Солидните заплати не са достатъчни да задържат експертите по киберсигурност – работодателите трябва да обърнат внимание на кариерното развитие и гъвкавостта (графика: CC0 Public Domain)

Само една трета от специалистите по киберсигурност биха препоръчали своя работодател на колеги. Повече от 60% обмислят смяна на работата през следващите 12 месеца, разкри нов анализ.

Удовлетворението от работата е незадоволително за по-голяма част от специалистите по информационна сигурност и  повечето от тях активно обмислят промяна, разкри нов доклад на IANS Research и Artico Search. Проучването се основава на отговорите на повече от 500 служители по киберсигурност в редица индустрии и видове компании в Северна Америка.

Сред тези, които се ослушват за нова позиция, основната причина е недоволството от напредъка в кариерата. По-малък проблем е балансът между работата и личния живот. Недоволството от напредването в кариерата е най-високо сред старшите професионалисти: 53% от функционалните лидери в киберсигурността на практика си търсят ново място, където да реализират възможностите си.

Архитектите и инженерите по сигурността продължават да получават най-високи заплати. Следват ги анализаторите на сигурността от средно ниво с около пет години опит. Най-добрите възнаграждения отиват при професионалистите по киберсигурност с дълбок опит в облачната сигурност, сигурността на приложенията и разузнаването на заплахи.

Кариерно развитие

Независими специалисти по подбор на човешки ресурси и технологии по набиране на персонал смятат, че констатациите от проучването съвпадат с техните наблюдения за развиващия се пазар на работни места в киберсигурността. „Зле структурираните планове за кариерно развитие на организациите увеличават риска от по-голямо текучество, особено сред старши служители, които отдават голямо значение на мобилността“, казва д-р Джон Блайт, директор по киберпсихология в Immersive.

Разширяващият се пазар на работа в областта на киберсигурността, особено търсенето на висши мениджъри по сигурността, допълнително улеснява смяната на работа, коментира д-р Блайт. „Секторът е пълен с естествено любопитни хора; следователно някои ще дадат приоритет на разнообразието от умения и новите преживявания пред стабилността“, отбелязва той.

Търсещите работа в индустрията на киберсигурността искат да видят „ясна лидерска стратегия“ и да работят с „вълнуващи, иновативни проекти за кибертехнологии, включително AI системи“, посочва Анди Уодсуърт, директор в The Bridge, специализирана в подбор на ИТ кадри.

„Професионалистите, работещи в кибернетичния сектор, имат желание да бъдат включени в разработването на киберстратегии и това важи дори за младшите кандидати, които често са нетърпеливи да участват в етапите на планиране на проекти за киберсигурност“, казва Уодсуърт. По думите му, кандидатите дават приоритет на работодатели, които са готови да инвестират в служителите си – това им позволява да присъстват на конференции и да имат достъп до външни курсове за обучение и развитие.

Заплатите не са достатъчен мотив

Високите заплати сами по себе си не са гаранция, че организациите ще намалят текучеството на персонала си. „Въпреки че печелят най-добрите заплати, архитектите и инженерите по инфосигурността пак се оглеждат за смяна на работа“, казва д-р Блайт. „Други фактори като признанието, кариерното израстване, автономността и смислената работа са също толкова важни за цялостното удовлетворение“.

Изглежда, че служителите по киберзащитата, които се чувстват подценени, губят мотивация и производителността им намалява. Това в крайна сметка води до по-голямо изтощение. Изключително важно е организациите да установят структурирани кариерни пътеки, непрекъснати възможности за повишаване на уменията, редовни механизми за обратна връзка и подобрени програми за признание, за да запазят мотивацията и да създадат предпоставки за дългосрочен ангажимент.

Хибридна и дистанционна работа

Много организации преразглеждат политиките за работа от къщи, но професионалистите по киберсигурност преобладаващо предпочитат дистанционни или хибридни позиции, според проучването на IANS. В момента 52% работят дистанционно, а 43% са на хибридни договори. 59% изразяват силно предпочитание за „напълно дистанционна работа“.

Принудата за връщане обратно в офиса в тази сфера, белязана от оскъдица на таланти, е риск – това може да доведе до оттегляне, повишено текучество и трудности при набирането на персонал, предупреждават IANS и Artico Search.

Фирмите, които изискват служителите да работят от офиса през цялото време или през по-голямата част от времето, на практика намаляват своята привлекателност за талантите, които и без друго са дефицитни, предупреждава Уодсуърт от The Bridge. „Талантливите професионалисти по киберсигурност са трудни за намиране и задължението им да стоят в офиса намалява мотивацията“, казва Уодсуърт.

Предлагането на дистанционна работа все пак позволява на работодателите все още да намират добри кандидати и да ги задържат. Това обаче не значи, че професионалистите от света на киберзащитата искат непременно да работят само дистанционно. Те считат за нормално да имат известно присъствие в офисите. Хибридният модел на работа може да предложи най-доброто от двата свята.

„Въпреки очевидните предимства на работата от вкъщи, повечето професионалисти оценяват положителните качества на работата в офиса, където могат да общуват с колегите си лице в лице и да си сътрудничат ефективно като екип“, казва Уодсуърт. „В наши дни определено има по-малко професионалисти по киберсигурност, които работят напълно дистанционно, хибридната форма е най-типична“.

В крайна сметка търсенето на умения в сферата на киберсигурността продължава да расте, докато служителите по киберсигурността пък търсят гъвкави условия на работа, посочва Майкъл Голдбърг, вицепрезидент по стратегическите партньорства в Harvey Nash. Двете тенденции би трябвало да се засрещнат. „Кариерното израстване остава ключов фактор за цялостното удовлетворение от работата, но в по-широк план технолозите търсят гъвкави условия на работа“, според Голдбърг.

„За да привлекат така желаните кибер-таланти, компаниите трябва да отидат отвъд конкурентното заплащане – нужно е да има ясно кариерно израстване и да е налице гъвкава възможност за работа. Сега тези фактори са от съществено значение. С развитието на AI организациите трябва да балансират сигурността, поверителността и иновациите, без да спъват прогреса“, заключава Голдбърг.

Коментари по темата: „60% от професионалистите в киберсигурността искат да сменят работодателя”

добавете коментар...

  1. Anonymous

    Малко са парите и заплатите са мизерни за IT бранша.

Коментар