
Ядрената микробатерия „Zhulong Dragon No. 1” е в състояние да работи стабилно в продължение на хиляди години (снимка: IT Home)
Китайска компания се похвали с пробив в батериите. Тя е разработила първата в света ядрена микробатерия с въглерод-14, която може да издържи хиляди години. Устройството има огромен потенциал за използване в най-различни области.
Компанията Wuxi Beta Pharmaceutical Technology, в сътрудничество с учени от Северозападния педагогически университет на Китай, обяви голям пробив в областта на ядрената енергия. На 9 март в Уси беше представен инженерен прототип на първата в Китай и света ядрена батерия, базирана на въглерод-14 и използваща полупроводникови материали от силициев карбид.
Устройството, наречено „Zhulong Dragon No. 1” е в състояние да работи стабилно в продължение на хиляди години. Разработката е извършена в продължение на няколко години от съвместен екип на Wuxi Beta и университетски учени.
Zhulong No. 1 се превърна във важен крайъгълен камък в развитието на микробатериите в Китай. В лабораторията Beta Medicine батерията захранва LED лампа непрекъснато вече почти 4 месеца.
Според специалисти от Института по физически науки Хефей към Китайската академия на науките, ключовите показатели на Zhulong No. 1 – мощността, ефективността на преобразуване на енергията и стабилността – са на световно ниво. Батерията демонстрира изключителни характеристики: може да работи при температури от -100°C до 200°C и има висок енергиен капацитет от 2200 mWh/g.
Zhulong No. 1 може да намери приложение в много области. Например, в медицината като постоянен източник на енергия за имплантируеми устройства от рода на интерфейси мозък-компютър и пейсмейкъри. В „интернет на нещата” такава батерия ще поддържа мрежи с трилиони сензори, а при екстремни условия – от дълбоководните зони до Луната и Марс – ще осигурява непрекъснато захранване на устройствата без поддръжка.
Wuxi Beta вече работи върху намаляване на производствените разходи и размера на батерията. В края на 2025 г. или началото на 2026 г. компанията планира да пусне Zhulong No. 2 с размер на монета.
Въглерод-14 е радиоактивен изотоп на въглерода, открит през 1940 г. от Мартин Кармен и Сам Рубен в Калифорнийския университет. Ядрото му се състои от 6 протона и 8 неутрона, а периодът на полуразпад е около 5730 години. Използва се за датиране на органични останки, тъй като съдържанието му в мъртвите организми позволява да се определи тяхната възраст.
корекция: 2200 mWh/g
Нещо сбъркано има тука “…капацитет от 2200 MWh/g” – аз го чета като 2200 Мегават/часа/на грам – АЕЦ в джоба.