
Европейската администрация може да се раздели с Windows в рамките на проекта EU OS
(снимка: CC0 Public Domain)
Властите на Европейския съюз разглеждат вариант за отказ от операционната система Windows, разработвана от Microsoft, за да постигнат технологична независимост от САЩ, твърди публикация на The Register. Като алтернатива на най-популярната десктоп платформа ЕС обмисля модификация на Linux дистрибуцията Fedora с интерфейс, подобен на Windows.
Новият проект е наречен EU OS. Той стъпва на Linux – операционна система с отворен код, създадена от Линус Торвалдс, който има финландско и американско гражданство. Европейският план предвижда използване на десктоп среда KDE, която губи популярност през последните години, и инсталиране върху нея на обвивка в стил Windows.
В основата на проекта е дистрибуцията Kinoite – разклонение на Fedora Linux, разработвана от компанията Red Hat, която беше купена от IBM в края на 2018 г. Инициативата на европейска платформа стартира в края на декември 2025 г. Всичко, свързано с EU OS, се хоства на GitLab – вместо на американския GitHub (собственост на Microsoft). Но GitLab също е американско хранилище, зад което които GitLab Inc. от Сан Франциско.
Само концепция
Към момента няма наличен продукт по проекта. EU OS все още не съществува като операционна система. Авторите на проекта имат само готова концепция, съдържаща изисквания към системата и нейните функционални възможности. Липсват подробности за инсталиране и администриране.
Според публикацията в The Register, малките и средни държавни агенции с до 1000 служители ще трябва да използват EU OS. Пакетът за доставка ще включва всичко необходимо за внедряване на Linux-базираната система в средна правителствена агенция с няколкостотин потребители.
Пазарните анализатори повдигат въпроса за избора на Fedora, макар и под формата на fork, като основа за EU OS. Разработчиците на проекта не обясняват решението си.
Европа има доста собствени Linux дистрибуции, както малко известни, така и добре познати, например openSUSE, разработен от общността на openSUSE Project и спонсорирана от немската компания SUSE, автор на едноименната Linux дистрибуция, чиято първа версия беше пусната през 1994 г. Представители на SUSE и openSUSE Project не са коментирали избора на Fedora като основа за новата ОС на европейските ведомства.
Горчив опит с прехода към Linux
Европа има тъжен опит с прехода от Windows към Linux. През 2003 г. градският съвет на Мюнхен гласува за преход от Windows към дистрибуция на Ubuntu, която беше силно модифицирана за сметка на правителството и наречена LiMux. Преходът отне 10 години (до 2013 г.) и 30 милиона евро – около 15 000 работни места в община Мюнхен бяха прехвърлени към LiMux, което по това време възлизаше на 80% от общия им брой.
Служителите не бяха доволни от новата операционна система – те искаха да работят в Windows, с която отдавна бяха свикнали. В резултат на това, през 2014 г. Мюнхен стартира проект за обратен преход, а най-активната му част започна през 2017 г.
През май 2020 г. администрацията на Мюнхен отново реши да се откаже от Windows в полза на свободния софтуер. Месец по-късно Хамбург реши да последва примера на Мюнхен. Градските власти също искаха да изоставят Windows и да преминат към Linux.
През април 2024 г. историята се повтори, отново в Германия. Провинция Шлезвиг-Холщайн обяви намерението си да мигрира 30 хиляди правителствени компютри от Windows и облачната услуга Office 365 съответно към Linux и LibreOffice. Проектът, наречен Linux Plus 1, трябва да завърши през 2027 г.
Други европейски страни също понякога се отказват от Windows. Например, във Франция от 2008 г. съществува проект, наречен GendBuntu, който представлява модифицирана Linux Ubuntu, създадена специално за френската жандармерия, като заместител на Windows XP.
GendBuntu все още се развива – до средата на 2024 г. 97% от компютрите в жандармерията преминаха към Linux системата. През декември 2024 г. GendBuntu беше актуализирана до версия 24.04.
Странно е защо избират дистрибуции, които създават проблеми, когато има по-надеждни и удобни варианти – например чисто Ubuntu с графична среда Cinnamon или Linux Mint Cinnamon.
Повече от 10 години съм на Linux и мога да кажа, че Linux е много по-добър от Windows. Няма проблеми с драйверите.
Относно проблемите: разработчиците са виновни, защото вместо да направят нещо качествено, имат “криви ръце” – адаптират софтуера само за Windows и macOS. Например, компанията Adobe изобщо не прави софтуер за Linux, въпреки глобално гласуване. Това е част от тяхната специфична политика…
Ега Ес не спрът тази ос за да си останем на нея а не на другата която е трудна за работа сеш се!!!
Ега не го отменят и да си останем на ос windows 11 home а не на Linux които е трудна OS за работа с него сеш се!!!
Дълги години ползвах Федора на домашните си компютри. Ползвал съм и други дистрибуции( първия ми Линукс беше кубунту), ползвал съм и 95, 98, хп 8, 10 и в момента ползвам успоредно Уиндоус 11 и Кали. През последното десетилетие се забелязва влошаване на Линукс дистрибуциите. Федора вече не е така стабилна и безпроблемна както преди, масово дистрибуциите имат проблеми с видео драйверите на карти с нвидия чипове…
Единствената логична причина за преминаване към Линукс е да се спести някой лев. Ако го правят с идеята за по-добра сигурност и предотвратяване на евентуални шпионажи… Няма да им се получи докато ползват 90% американски хардуер. Европа е много изостана от технологична гледна точка спрямо Америка и Китай.
Глупости пишете няма по добра ос.от Уиндоус независимо от проблемите които има
Докато мъдрят поредната бюрократщина така ще е. Американеца се развива. Забога, дори руснаците които ги нямаше вече си правят собствени процесори макар и 2005та година по параметри
**** Ква държава, бе? А колкото боклука Линукс с милионите му форкове боклуци, по- добре да отидем на китайското байду, имат си и операционна система
Много лош избор да се избере нещо, което има връзка с red hat. Ще стане както със CentOS. Има Debian, Ubuntu и много други. Когато няма обяснение, защо нещо е избрано, очевидно някой нещо е получил.
Линукса е по-добре от уиндоуса.
богата и интелегентна европа до сега би трябвало да си създаде събствена операционна система върху чисти нови иновативни основи. няма частно предприемчивост който може да се конкурира със държава