Ядрената енергия ще подсигури цифровата революция

Ядрената енергия играе критична роля в дългосрочен план, особено предвид бързото развитие на изкуствения интелект (снимка: CC0 Public Domain)

Центровете за данни консумират 2,5% от електроенергията на Обединеното кралство и това е само началото. Ядрената енергия изглежда единственият изход. Това обяснава защо Amazon и британското правителство залагат на атомните електроцентрали като източник на енергия за дигиталната революция.

Главният изпълнителен директор на Amazon Web Services (AWS) Мат Гарман заяви, цитиран от BBC, че Обединеното кралство трябва да увеличи капацитета си за производство на ядрена енергия, за да захранва центровете за данни, необходими за разработване на изкуствен интелект.

AWS планира да инвестира 8 милиарда паунда в нови центрове за данни във Великобритания през следващите четири години. Един такъв център консумира толкова енергия, колкото малък град, а комбинираното им потребление на енергия вече представлява 2,5% от общото консумация на електроенергия в страната, като се очаква растежът да достигне 6% до 2030 г.

Операторът на енергийната мрежа на Обединеното кралство изчислява, че до 2050 г. потреблението на енергия само от центровете за данни ще се доближи до това на целия индустриален сектор днес.

Гарман нарича ядрената енергия „отлично решение” за захранване на центрове за данни, подчертавайки способността ѝ да осигурява „безвъглеродна енергия 24 часа в денонощието”.

AWS, най-големият корпоративен купувач на възобновяема енергия в света, вече е финансирал над 40 слънчеви и вятърни проекта във Великобритания. Според Гарман обаче, ядрената енергия играе критична роля в дългосрочен план, особено предвид бързото развитие на изкуствения интелект.

Неговата позиция се споделя и от Алекс Чизхолм, председател на британското подразделение на EDF – компанията, която изгражда новата атомна електроцентрала в Хинкли Пойнт. Чизхолм смята, че „доставчиците на центрове за данни ще се нуждаят от много енергия и тя ще трябва да бъде надеждна” и, че изграждането на нови атомни електроцентрали, включително малки модулни реактори (MMR), би могло да отговори на енергийните нужди на цифровата икономика на Обединеното кралство.

Amazon вече си партнира с компании, разработващи MMR в САЩ, и потенциално би могла да стане клиент на Rolls-Royce, която разработва свои собствени MMR проекти във Великобритания.

Говорител на Министерството на енергийната сигурност и нулевите емисии на Обединеното кралство потвърждава, че модулните реактори „ще играят особено важна роля в развитието на енергоемки сектори като изкуствения интелект” и че правителството облекчава правилата за планиране на изграждането на нови атомни електроцентрали.

Въпреки това, внедряването на MMR е въпрос на много години, както и създаването на нови енергийни мрежи. Джес Ралстън от отдела за енергийно и климатично разузнаване предупреждава за дълго чакане за свързване към мрежата, което би могло да забави развитието на индустрията.

Ралстън също така отбелязва, че въпреки потенциала на ядрената енергия, в световен мащаб са построени малко MMR реактори, а традиционните атомни електроцентрали остават скъпи и отнемат много време за изграждане.

Успоредно с дискусията за енергийните аспекти, Гарман говори за необходимостта от предпазлив подход към регулирането на изкуствения интелект. Предвид бързото развитие на технологиите, той е загрижен, че съществуващите регулаторни механизми могат да се окажат неефективни и дори вредни.

Същевременно Гарман подчертава значението на етичната отговорност при разработване и внедряване на изкуствен интелект, като набляга на необходимостта от надзор и мерки за безопасност за благосъстоянието на обществото.

Коментар