Китай изстреля спътник за прогнозиране на земетресения

Мисия 34 на Китай за 2025 г.: Изстрелване на авангарден спътник за прогнозиране на земетресения от центъра Jiuquan (снимка: CNSA)

В рамките на съвместен проект с европейски изследователи Китай успешно изстреля в орбита спътник с мисия да прогнозира земетресения и други природни бедствия.

На 14 юни космическият апарат CSES-2 (Zhangheng-2) беше доставен в орбита с помощта на ракета Long March 2D. Изстрелването се състоя от космодрума Jiuquan в северозападната част на страната.

Спътникът е разработен от Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC) съвместно с Италия и Австрия. Основната му задача е да открива електромагнитни аномалии, свързани със земетресения, цунами, вулканични изригвания и бури.

CSES-2 е наследник на спътника CSES-1, изстрелян през 2018 г. Новият апарат е оборудван с подобрен йоносферен фотометър за подробен анализ на слоевете на йоносферата, както и с магнитометър от Австрийския институт за космически изследвания. Девет научни инструмента, включително детектори за електрическо поле и високоенергийни частици, ще следят промените в електромагнитните полета и плазмата в реално време.

Подобно на своя предшественик, CSES-2 ще търси корелации между земетресенията и активността на електронния поток във вътрешния радиационен пояс на Ван Алън. Спътникът ще наблюдава глобалните електромагнитни полета, йоносферните и атмосферните условия, идентифицирайки електромагнитни аномалии, свързани както с геоложка, така и с човешка дейност, а също и мълниеносни разряди.

Сателитът работи в слънчево-синхронна орбита на височина 507 км, в противофаза с с CSES-1. Това ще осигури непрекъснато наблюдение на глобалните процеси.

Според Китайската национална космическа администрация (CNSA), мисията е проектирана за шест години. Резултатите от нея ще помогнат за подобряване на системите за ранно предупреждение за бедствия.

Изследванията на CSES-1 вече потвърдиха връзката между сеизмичната активност и йоносферните флуктуации. Преди земетресения учените регистрираха аномалии в плътността на плазмата и електронните потоци във вътрешния радиационен пояс на Ван Алън.

CSES-2 ще увеличи събирането на данни, което е важно за тестване на хипотези за предвестниците на бедствия.

Това беше 34-тото орбитално изстрелване на Китай през 2025 г. В следващите години страната планира да разшири съзвездието си от спътници за изучаване на Земята, което е в съответствие със стратегията ѝ за минимизиране на щетите от природни бедствия.

Коментар