Биологичен компютър влезе в търговска употреба

CL1 е първата търговска система, която комбинира отгледани човешки неврони и силициеви чипове (снимка: Cortical Labs)

300 долара на седмица за човешки неврони в облака: австралийски стартъп предлага достъп до биокомпютър с 800 000 живи неврона. Потребителите могат да купят или наемат иновативния компютър. 

Младата компания Cortical Labs пусна CL1 – първата търговска система, която комбинира отгледани човешки неврони и силициеви чипове за целите на изследвания в областта на невронауката и изкуствения интелект.

CL1 съдържа 800 000 лабораторно отгледани човешки неврони и силициев хардуер. Устройството може да бъде закупено за 35 000 долара или под наем чрез облачна услуга за 300 долара на седмица. Системата е предназначена за учени в сферата на изкуствения интелект, мозъчните функции и разработването на лекарства.

Невроните за CL1 са създадени от препрограмирани възрастни клетки и се поддържат от система, която контролира околната среда и храненето им. Електрическите сигнали между клетките се обработват за части от милисекундата, което позволява работа в реално време.

„CL1 чете информация, действа на нейна основа и записва нови данни в невронната среда чрез многослоен фърмуер и хардуер”, обяснява Брет Каган, главен научен директор в Cortical Labs.

Устройството използва технология DishBrain – предишна версия, която е обучавала невроните да играят понг. CL1 подобрява латентността на сигнала, увеличава броя на входните канали и оптимизира хардуера за изследвания. Например, системата вече помага за възстановяване на функциите за обучение в невронни среди, симулиращи епилепсия.

CL1 съдържа 800 000 лабораторно отгледани човешки неврони и силициев хардуер
(снимка: Cortical Labs)

CL1 консумира по-малко енергия от традиционния AI хардуер и може да се използва за тестване на алгоритми, изучаване на заболявания и разработване на лекарства. Потребителите са длъжни да получат етично одобрение за нови клетъчни линии и да използват системата само в лабораторна обстановка.

Неврологът Карл Фристън нарича CL1 „изключително постижение”, отбелязвайки, че платформата позволява тестване на хипотези за това как работи мозъкът върху реални неврони. В бъдеще Cortical Labs планира да разшири функционалността на устройството за нови експерименти.

Коментар