Време е за… един таблет за всяко дете

Благотворителната организация „Лаптоп за всяко дете“ (OLPC) така и не успя да достигне целевата цена за своя "100-долров лаптоп", но сега е наабелязала концепция за 75-доларов таблет-компютър, с който се надява да продължи традицията на ултра-ниска консумация на енергия и да стане пионер с първия гъвкав LCD дисплей.

"Таблет се прави по-лесно, отколкото лаптоп, затова е по-лесно да се направи евтин таблет", казва Ед МакНирни, главен технически директор на OLPC. Но отвъд това базово предимство, казва той, от ключово значение за ниската цена, наред със създаването на иновации, е и това да се работи за установяване на общи проекти, които могат да бъдат широко приети и персонализирани от други компании.

Проектът започва с процесорна технология от един партньор на име Marvell, известна със супер ниската си консумация на енергия – около един ват. Това звучи по-добре в сравнение с 5-те вата, използвани от базовата машина на OLPC – компютъра XO. Marvell вече разработва таблет-платформи за употреба в американските училища.

Въз основа на това, OLPC иска да добави нова екранна технология. Започвайки със съществуващата LCD технология, която сама по себе си е иновативна, OLPC отива една стъпка напред, заменяйки стъкления слой със заякчен слой пластмаса, който може да издържи на неблагоприятни въздействия и дори леко огъване.

OLPC казва, че има за цел да представи прототип на новата си машина, наречена XO-3, по време на Consumer Electronics Show 2012 в Лас Вегас.

За да има надежда за успех, OLPC признава, че е необходимо да се измъкне от модела „оправяй се сам“, който характеризираше производството на XO. Едва 2,5 милиона от тези устройства бяха произведени – далеч от стотиците милиони, предвидени от основателя на OLPC Никълъс Негропонте. Това е причината в крайна сметка цената да остане около $180.

"Ние нямаме необходимия обем, за да можем да намалим цената така, като бихме искали", казва МакНирни. "XO разполага с прекрасен дисплей, но ние сме единствените хора на планетата, които го доставят. Работейки с Marvell, ние се надяваме да излезем с пакет от готови за доставяне референтни дизайни. Надяваме се да постигнем по-голям обем благодарение на тези компоненти, а това на свой ред да ни помогне да намалим цената".

Таблет-компютърът притежава някои практически предимства. Тъй като клавиатурата представлява сензорен дисплей, като тези на iPhone и iPad, няма как едно дете да я счупи. Също толкова важно за една организация с надеждата да достигне децата в отдалечените краища на света е, че таблетът позволява неограничено персонализиране на клавиатурата съобразно специфични езици и диалекти. Съществуващите модели XO имат 17 различни клавиатури, но това едва ли е достатъчно, защото само Индия борави с 33 езика.

Все пак обаче има и известа доза скептицизъм относно това дали контролите на сензорния екран на таблет-компютъра ще са толкова лесни за за управление за децата, докато те пишат, смятат рисуват и активно участват в съвместно творчество – нещо, което е запазена марка на образователната мисия на OLPC.

"Имаме много още да учим за ергономичност на таблета в контекста на дейностите по обучение, в които децата участват“, казва Уолтър Бендер, бившият президент на OLPC, който сега работи в Sugar Labs, която пък популяризира потребителския интерфейс, наречен Sugar, и образователен софтуер, разработен първоначално в OLPC.  

Коментар