Смарт-електромерите не стигат за пестене на тока

„Умните“ електромери за повишаване на енергийната ефективност в домовете няма да могат автоматично да постигнат значително намаляване на потреблението на енергия, сочи ново научно изследване.

Смарт-електромерите правят запис на потреблението на електроенергия или вода и изпращат показанията обратно към съответното ютилити дружество за мониторинг и фактуриране.

Всеобщата надежда е, че по този начин потребителите ще започнат пестят енергия, имайки повече информация за това колко ток използват и как точно, пишe GreenTech.bg. Досегашните изследвания показват, че интелигентните измервателни уреди насърчават собствениците на жилища да намалят употребата на енергия с 3-15 на сто. Но сега изследователите казват, че потребителите се нуждаят и от обучение за използване на енергията.

Две научни статии, публикувани в септемврийския брой на изданието „Сградни изследвания и информация“, показват, че само технологията не е достатъчна, за да се осигурят значителни икономии на енергия чрез смарт-електромери.

В своя доклад Сара Дарби от Института за промените в околната среда при Университета в Оксфорд е изследвала как домакинствата използват обратната информация за потреблението на енергия с и без интелигентни измервателни уреди. Тя е установила, че намаляването на потреблението на енергия „не произтича по естествен път от подобряването на информацията в сметките“.

„Има потенциал за използване (на усъвършенстваните измервателни инфраструктури) за намаляване на потреблението, ако е налице силно стратегическо намерение да се прави това и ако е налице социална подкрепа“, гласи докладът.

В отделно изследване учени от технологичния университет „Delft“ в Холандия са изпробвали работата на умни домашни електромери с 304 участници в продължение на четири месеца. В края на проучването участниците са получили възможност да си запазят електромерите и да бъдат изследвани отново 11 месеца по-късно.

Учените установили, че първоначалните икономии в потреблението на електроенергия от 7,8% през въпросните четири месеца не могат да бъдат запазени в средносрочен и дългосрочен план. „Участниците, които запазиха своите електромери,… не успяват да поддържат нивото на спестяване на електроенергията по-добре от тези, които нямат такъв електромер“, се казва в доклада.

Втората констатация от това изследване е, че определени групи от хора изглежда са по-склонни на енергоспестяващи интервенции от други. Подходът „един размер става за всички” няма да може да се оправдае при смарт-мониторите за потреблението на енергия, заключават учените.

Коментар