Над 80% от хората изричат лъжи поне един път на ден, сочат резултатите от ноемврийското проучване. Около 75% от анкетираните изопачават истината чрез някаква форма на технология. Така например 23% лъжат чрез електронната поща, още толкова от анкетираните правят това със SMS-и, а останалите 18% – директно при мобилни телефонни разговори.
Най-мамени се оказват шефовете и колегите в службата. Две трети от потребителите на технологии лъжат своите началници и колеги за неща като боледуване, приключена работа или направени грешки.
На второ място в класацията на най-лъганите са членовете на семейството или партньори, като 41% от анкетираните нарушават честността в отношенията си с тях. Обект на лъжите тук са покупките на нови дрехи и техните цени, начинът, по който изглежда някой, с какво се храним и какво пием и други подобни.
В отношенията с партньорите най-неприятната измама, за която 29% от анкетираните признават, е да излъжеш къде си бил.
Във всички случаи на лъжи обаче, приятни или не толкова, хората предпочитат да се скрият зад технологията. Три четвърти от анкетираните в проучването споделят, че технологията прави по-лесно лъгането. Над половината отговорили в изследването на Friends Provident признават, че се чувстват по-малко виновни, когато лъжат с помощта на технологиите.
Факторът вина се проявява силно при директен контакт очи в очи. Този естествен детектор на лъжата обаче отсъства при комуникациите през медии като електронна поща или мобилни текстови съобщения (SMS-и).
Изследването не дава конкретни данни за лъжите през чата. Но пък съвсем наскоро Skype, популярното приложение за разговори през интернет и мигновени комуникации, се сдоби с детектор на лъжата. Това факт е показателен за вече разкритата роля на технологията като проводник на лъжи.
Данните от изследването светват червена лампа за бизнеса. Доколко може да се вярва на електронната комуникация? Излиза, че е далеч по-сигурно бизнес делата да се уреждат на четири очи.
Друг аспект на тълкуване на изследването е, че технологията по-скоро разделя хората, отколкото да ги обедини. Това важи особено за семейните и междуличностните отношения. Удобството на технологията създава може би опасен в дългосрочен план навик да се лъже – половинката, родителите и приятели.