Linux е окупирала суперкомпютрите

Над 90% от най-мощните компютри в света продължават да работят под управление на Linux- и Unix-базирани операционни системи, показва новият рейтинг за суперкомпютри Топ 500, който се обновява два пъти годишно. 462 от 500-те най-бързи машини на планетата се управляват от Linux.

Лидерът в класацията – IBM Sequoia, представлява клъстер от 98 034 възела, които използват Compute Node Linux (платформа за суперкомпютри от серията Cray) и Red Hat Enterprise Linux за обработка на входно-изходните операции. В теста Linpack с използване на 1 572 864 изчислителни ядра машината достига производителност 16,32 петафлопа. Sequoia освен това има рекордно ниска консумация от само 7,9 мегавата.

На второ място в Топ 500 е досегашният лидер K Сomputer на японския гигант Fujitsu. Това е първият суперкомпютър, който премина границата за производителност от 10 петафлопа. Машината работи под управление на адаптирана Linux система.

Именно подобни адаптирани Linux платформи се използват на 414 от суперкомпютрите в Топ 500. Срещат се също комерсиални дистрибуции на SUSE Linux Enterprise Server 9 (на 11 машини), SUSE Linux Enterprise Server 10 (на 8) и Cray Linux (на 7).

25 от суперкомпютрите работят под управление на Unix системи, като най-популярна от тях е AIX (на 22 машини) – затворена ОС, разработена от IBM. Системите BSD и OpenSolaris са инсталирани само на по една машина. Windows пък работи на два суперкомпютъра от списъка Топ 500.

Коментар