Практични съвети за онлайн безопасност

Повече от половината потребители се сблъскват с онлайн рискове, но по-малко от една трета заявяват, че предприемат активни стъпки, за да защитят себе си и своите данни, сочат резултатите от глобално проучване на Microsoft. Софтуерната компания предлага следните практически стъпки, които потребителите могат да предприемат, за да повишат безопасността си онлайн:

• Заключвайте компютъра и акаунтите си със силни пароли, а мобилния си телефон – с уникален четирицифрен ПИН.

• Не плащайте сметки, не банкирайте, не пазарувайте и не извършвайте друг поверителен бизнес на публичен компютър, на лаптопа или мобилния телефон по „взет назаем” или публичен Wi-Fi (като например точка за достъп).

• Оглеждайте се за подозрителни непознати – хора, които искат да научат вашите пароли, ПИН кодове, потребителски имена или други подобни данни и които може да гледат пръстите ви или екрана, на който въвеждате данните.

• Отнасяйте се предпазливо към подозрителни съобщения. Избягвайте прекалено хубави оферти и не се доверявайте на подателите им, дори и ако изглежда, че са от надежден източник.

• Потърсете признаци, че дадена уеб страница е сигурна и истинска. Преди да въведете чувствителни данни, проверете за наличие на криптиране (например, уеб адрес с „https” и заключен катинар до него или в долния десен ъгъл на прозореца).

• Намалете спама в пощенската си кутия. Споделяйте основния си имейл адрес и чат профил само с хора, които познавате, или с уважавани организации. Избягвайте да ги включвате на страницата си в социалните мрежи, интернет директории (като бели страници) или сайтове за публикуване на работа.

Коментар