Българската академия на науките създава център “Иновативни технологии” в Русенския университет, стана ясно по-рано тази седмица.
Договорът да сътрудничество между двете институции бе подписан от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров и ректора на висшето училище проф. Христо Белоев, съобщи БТА.
Споразумението обхваща всички възможни направления, като поставя акцент върху интегрирането на изследователските дейности и образователните практики. В областта на обучението ще се работи и по съвместни магистърски програми, обучение на докторанти и участие в европейските образователни програми.
Най-важната роля на центъра ще бъде да генерира иновативни технологии за образование, предприемачество и развойна дейност. Предвижда се към академичния център да се направи технологичен парк, за да се реализират създадените продукти.
Подобен център вече е създаден в Бургас, като се водят разговори за такива центрове и във Варна, Пловдив и Благоевград. В националната програма за развитие “България 2020”, а и в европейската програма, се говори за иновации. По думите му акад. Воденичаров, от българските учени се изисква иновациите час по-скоро да бъдат реализирани.
“Ако ние не възвърнем потенциала на нашата индустрия и не започнем да произвеждаме стоки с висока принадена стойност, ще продължаваме да сме недоволни от стандарта на живот, който има в тази държава”, каза академикът.
“Мисля, че българските учени са достатъчно мотивирани да се започне един нов етап в това направление и разчитаме от бъдещото правителство и Народно събрание тези добри идеи, които стоят в “България 2020″, да бъдат подкрепени с реални средства и с помощ от страна на държавата”, допълни председателят на БАН.