Специалните служби на САЩ могат да получат достъп до всеки смартфон – бил той iOS, Android или BlackBerry устройство. Това твърди немският Шпигел, позовавайки се на документи от Агенцията за национална сигурност (NSA) на САЩ.
Прониквайки в смартфоните, агентите на NSA получават достъп до списъка с контакти, SMS съобщенията и бележките и освен това могат да определят местонахождението на притежателя на устройството.
Шпигел твърди, че за всяка операционна система в NSA отговоря отделна група специалисти. Най-удобна била работата с епълската платформа iOS – за да проникнат в iPhone, служителите на NSA трябвало да получат единствено достъп до компютъра, с който се синхронизира мобилното устройство. Влизайки в компютъра, агентите могат да прочетат данни от 28 приложения с помощта на специален кодове, наречени просто „скриптове”.
Единствено операционната система BlackBerry създала проблеми на спецслужбите. През 2010 г. експерти от NSA се провалили в опитите да получат достъп до информация, съхранявана в устройствата на канадския производител, заради използваната система за компресирани на данните. По-късно обаче NSA успяла да проникне в BlackBerry и да получи достъп до SMS съобщенията.
Шпигел уточнява, че взломът на смартфони не е бил масов, а е прилаган само за отделни потребители. Предварителни уговорки с производителите на устройства не са правени.
То това беше ясно… Те вече започнаха да се хвалят с това ли? Това ли е възприетата тактика срещу шамарите от Сноудън (ако и то не е театър)? Освен следващото да е хвалба, че могат да бръкнат в мозъка на всеки..,
Браво! Точно така, това е решението на проблемите. Откакто подслушват всичко повече и повече светът е станал толкова прекрасен…
Какво ни правят на луди точно предварителни уговорки с производителите на устройства СА правени да има задни вратички. Тоест и най-тъпите псевдо-специалисти от службите за следене да им е хубаво и лесно с натискане на копчета.
Няма никаква защита на обикновените хорица от производители на хардуер и разработчици на софтуер. Щом всичко е комерсиално, патентовано затворено в черни кутии чипове и софт – само тогава може да има пълен произвол кой на кого дава информация.
Решението е едно и то е използване софтуер с отворен и свободен програмен код. Отворен хардуер. Тоест публичен достъп до кода на всяка програма и схема на чип.
“заради използваната система за компресирани на данните” – ъмм, да не би да имате предвид система за криптиране на данните? 🙂