Резкият възход на нови технологии, развили се бурно до степен на внезапност, често пъти оставя неподготвени потребителите, когато става дума за информационната им сигурност. Тази тенденция, която всъщност не е дотам нова, се ускорява през последните две години, а през 2015-та ще създаде куп предизвикателства за разработчиците на информационна сигурност, прогнозира Ким Хареструп, EMEA мениджър в Webroot, на конференция за информационна сигурност в София.
Един пример за внезапния възход на технологиите и съответните заплахи е бумът на мобилните устройства. Само за две години заплахите за Android-базирани устройства са се увеличили 20 (двадесет!) пъти. Към август 2014 година техният брой е над 2,6 милиона! Трудно е да се смогне с развиването на средства за защита на информацията при подобно експоненциално развитие.
По аналогичен начин и през 2015 година тенденциите в сигурността ще бъдат много трудни за прогнозиране и догонване, сподели Хареструп пред аудиторията от ИТ експерти и мениджъри на събитие, организирано от дистрибутора Компютър 2000 България, ИА ЕСМИС и МТИТС.
Закономерно можем да очакваме нарастване на обема на зловредния код наред с нарастваща сложност на атаките. Категорично ясно изразена тенденция е тихото присъствие на вредния софтуер – кодовете се пишат така, че да проникват и работят незабелязано.
Атаките ще са многовекторни – по линия на социалния инженеринг, фишинга и всякакви други подходи. Фокусът се запазва върху важната информация – предимно финансова. Поради това ще нарастват атаките, свързани с кражба на лични данни, вкл. самоличност, шпионаж и измами.
Най-трудното предизвикателство ще е нарастването на заплахите именно в посока на нововизникващи и бързо развиващи се нови технологии. Т. нар. „интернет на нещата” вече създава съвсем реалистични концепции и идеи, които доскоро изглеждаха смешно или най-малкото фантастично, като например идеята за хакване през „умния” хладилник!
Пак в рамките на интернет на нещата голяма възможност за инициаторите на атаките ще е т. нар. смарт-грид, който обхваща все повече видове устройства от различни производители с разнообразни софтуерни платформи, допълни Ким Хареструп.
Всеки може да бъде изпратен в затвора за 10-15 години за Кибератака , хакерство.. Колко е да ти спретнат едно дело за нещо което не си направил..
Именно за това ЦРУ прави пропаганда за заплаха от хакери – за да може да прати в затвора всеки , програмист , математик и физик.. Който е умен но не съдейства на ЦРУ е хакер. Който отказва да работи за Майкрософт , Гоогле и Оракле е хакер..