Новият рейтинг на AnTuTu за производителност на мобилните SoC (система на чип) за смартфони дава предимство на Qualcomm Snapdragon 820 спрямо Apple A9 както по отношение на CPU, така и на GPU.
Едночиповото решение Snapdragon 820 изпреварва с малко Apple A9 в частта CPU и с доста повече в GPU производителността. На трето място, плътно до първите две SoC, е чипът Samsung Exynos 8890, докато останалите решения изостават по-чувствително.
Четвърта позиция при CPU заема „системата на чип” Huawei Kirin 950, която само преди два месеца беше втора по производителност. По-надолу следват SoC с по-слаба производителност от Samsung, Qualcomm и Apple.
Snapdragon 820 с графичен блок Adreno 530 има значителна преднина в GPU теста спрямо конкурентите. Apple държи второ място с GPU PowerVR GT7600, а Samsung – трето с GPU Mali-T880MP12. Huawei Kirin 950 обаче е едва на осмо място с GPU Mali-T880MP4, докато четвъртото е за Snapdragon 810 с GPU Adreno 430.
При съставяне на рейтинга са използвани не максималните резултати, получени на устройства с различни SoC, а средните стойности, регистрирани от AnTuTu.
А, по какво да ги сравняват, Станиславе?
Snapdragon 820, Apple A9 и Exynos 8890 са AArch64, т.е. 64-битови ARM процесори.
Qualcomm и Apple имат собствена имплементация на архитектурата, Samsung ползват референтния big.LITTLE дизайн на ARM с ядра A72 и A53.
Ако искаш, можеш и с Intel процесори да сравняваш. Има достатъчно добре дефинирани параметри за сравняване:
– FLOPS – операции с плаваща запетая в секунда
– IPS – инструкции в секунда
– pipeline length
– branch prediction, misprediction penalty
– инструкционен паралелизъм / суперскаларни архитектури.
Твърдението ти е малко като да кажеш, че не могат да се сравняват електрически и бензинов автомобил, защото са различни. В крайна сметка параметрите, които те интересуват, са достатъчно ясно дефинирани – ускорение, максимална скорост, максимален пробег на едно зареждане, време за зареждане, замърсяване; брой проявени дефекти и повреди на 100000км, поддръжка.
Има нещо наречено инструкции на такт, което прави сравнението на процесори с различна архитектура по ядра и тактова честота нелепо.
Гледам на сайта на Antutu и чета: “AnTuTu Benchmark is a comprehensive Android Benchmarking application.”
Само ще допълня, че GPU тестовете пряко зависят от използваните графични библиотеки. Достатъчно е човек да погледне DirectX vs OpenGL, за да види, че на един и същи хардуер разликите спокойно достигат до 40%. Та, в случая нещо ми подсказва, че Antutu не ползват Metal API-то на Apple.
При CPU тестовете разликата е 3726 точки, или 2.8% в полза на Snapdragon 820. Но, A9 е двуядрен на 1.85GHz, за разлика от 820, който е на 2.2GHz (19% по-високи честоти) и е 4-ядрен.
Наистина забележителното на Snapdragon 820 е X12 LTE модема – практически най-добрият радио модул, който е наличен на пазара. А, наследникът X16 вече беше представен 🙂
Exynos 8890 е направо смешен – 8-ядра. Заради big.LITTLE могат да работят всичките едновременно. Честотите на бързите ядра стигат 2.3GHz и въпреки това е по-бавен от 820 и A9 … 🙂