Скоро операционната система Windows 10 ще стане платена за потребителите на Windows 7 и 8/81. На 29 юли т.г. изтича срокът за безплатно обновление до версия 10, обещан от Microsoft при пускане на системата.
Преходът до новата ОС за легални потребители на Windows 7 и Windows 8.1 ще струва 120 долара, твърди порталът Liliputing.com. Тази цена е за версия Home, като все още не е известно колко ще струва преходът за Pro версията на Windows 10.
Според официалната статистика, Windows 10 вече е инсталирана на над 300 милиона устройства, вкл. компютри, ноутбуци, смартфони, таблети, очила за виртуална реалност HoloLens и геймърски конзоли Xbox One. Този резултат бе постигнат за по-малко от година, благодарение на агресивни методи за налагане на новата ОС.
В момента Windows 10 е на второ място по популярност в света, на голяма дистанция от лидера Windows 7. Очаква се след изтичане на срока за безплатно обновление, темпът на проникване на Windows 10 рязко да намалее.
Предполага се, че Microsoft ще се опита да печели от продажба на различни услуги и приложения, които работят изключително на Windows 10. Подобна стратегия прилага доста успешно Apple и според анализатори, тя ще проработи и за Windows 10.
Линкед,
Преди три месеца реших да пробвам едно убунту и какво да видя?
Нищо …
Същото нищо, каквото беше и преди 8-9 месеца.
Да, лесно се инсталира, но толкова.
Приложения, каквито масово се ползват – недъгави и неудобни за ежедневието.
Да не говорим, че един прост скайп няма за 64-бит и инсталацията става някак … нагоди го …
Та брат – остана само лесната инсталация, за което на крайния потребител въобще не му дреме, просто защото той не е сисадмин, а потребител, схващаш ли?
Явно заключението от всички тези коментари, че по-удобно от Мак и Уиндоус няма за работа вкъщи и на работното място.
Аз съм с Минт 17.3 Мате – а от 5-6 години редовно се мъча да премина на Линукс. Винаги имам някоя дистрибуция подръка на виртуалка. За елементарни работи става – но аз работя с КАД в мебелния бизнес. Къде са АРП-та за Линукс, къде са специализираните мебелни приложеня и прочие? Кое супер-дупер приложение за Линукс го няма за Уиндос? Либре Офис, Гимп, Инкскапе, Крита, Кбитторрент? Избор за Линукс – много, много ограничен! В момента съм след очна операция и искам читалка за ПДФ – за Линукс няма, за Уиндос – бол!
Каква ми е свободата, къде ми е избора – дали платен или безплатен? Най-голямата сила е и най-голямата слабост на Линукс – всеки е свободен да ползва, създава и променя, но също толкова свободен да изостави, да не довърши и да се захване с нещо друго! Затова имаме огромно разхищение на човешки потенциал и ресурс, хиляди започнати и недовършени проектечета и милиарди дистрибуцийки!
Коментиращите уиндоус фенове да ви попитам – колко от вас са инсталирали и работили с Убунту? Защо плашите хората, че не била за крайния потребител. Даже е по-удобна от Уиндоус за инсталиране и работа.
Хора, 90% от PC-тата се ползват във фирмите за пишещи машини и единствената функционалност, до която дорастват болшинството секретарки е Save, Print, Insert и Delete. За това приложение е все тая, дали машините им бръмчат с Windows 10 или с 3.11.
напълно съгласен съм с Oracle. И аз точно такива програми ползвам. Да не говорим за неща като Visual Studio, TFS и така нататък. Абе линуксът е за някви маниаци да цъкат код. Реалния бизнес се прави през Уиндоус.
Anonymous, за съжаление този лаф, не само, че не е изтъркан, а започва да става все по-актуален.
Един простичък пример – за пълноценна ежедневна работа ми трябват: PL/SQL Developer, Word, Excel, Skype for Business, Outlook – за тези неща няма нито едно приложение-еквивалент за Линукс, което поне на 30% да се доближава до функционалността и удобствата, които имам сега.
Ама струват пари … и знаеш ли какво?
Ами така са нещата, хубаво и евтино /хеле пък безплатно/ няма 😉
Oracle, да чакаш Linux за нещо си е изтъркан лаф отпреди десет години. В момента различните дистрибуции и приложения са достатъчно зрели, за да поемат безпроблемно поне 90% от типичните десктоп задачи. В моята фирма всички десктопи са на openSUSE и никога не е имало повод за някакви компромиси.
Пак програмист, то хората са казали – с всичко се свиква, дори и с пердаха, стига да е редовно 🙂
Но лично аз предпочитам да изчакам Линукс да извърви своя път /евентуално/ към крайния потребител, да се появи повече и по-качествен софтуер и чак тогава бих заложил на някоя от измежду 2343242 линукс дистрибуции за домашно ползване.
Който търси намира. За мак всичко го има безплатно
Всичко чудесно, но тонове професионални приложения – КАД, КАМ, Архитектура, Счетоводство и какво ли още не са само под Уиндос! Затова вече 15 години чакам годината на Линукс пък той неще да мръдне от 1%! За всяка програмка под Линукс ще извадя поне 10 повече за Уиндос! Това е най-слабото място на Линукс – отидете на Softpedia – за Уиндовс програма след програма, за Линукс рояк дистрибуцийки с едни и същи префасонирани програмки и интерфейси! Сървъри – да, ама десктоп – цифрите сами говорят!
Oracle, въпрос на навици. От 10 години съм предимно на Linux и няма връщане назад. Но преди това е борба.
OpenSource: Любопитно ми е, за OS X откъде си теглиш допълнителния софтуер. Има ли безплатно хранилище.
Линуксът е пълен ташак сравнение с OS X!
Пичове,
Какви игри за линукс, какви 5 лева …
Драйверите са пълна скръб.
И през емулатор като минат нещата, съвсем спукана работа става.
Да не говорим, че го чакам линукса вече 15 години да стане удобен за домашна работа и продължавам да си чакам …
Ей така, да се прибера вкъщи, да си пусна някоя игрица, малко сърф, скайп и т.н.
А не постоянно да ми се налага някакви скриптове и логове да гледам.
Пък за офис пакет за линукса – още по-голяма скръб. Тия безплатнит пакети – само може да се отвори нещо и да се разгледа, за нормално работа – никакъв шанс.
Удобство им трябва на хората, не огромна функционалност, която се ползва от не повече от 3% от потребителите.
Та … останете си с линукса и се любувайте на безплатното.
dreme mi na patoka_))))
SteamOS не е за всеки, но все пак Steam клиента си върви под Linux. През Steam има над 2000 игри за Linux.
Да вярно е, че има лоши портове и не всички игри вървят толкова добре колкото под Windows, но всичко това се променя стремглаво през последните години.
Също така не трябва да се забравя също, че хората които минават на Linux, го правят не заради пари, или бързодействие, а заради сигурност. Това обаче българските геймърчета, които играят само кракнати игри няма как да го разберат.
6200 игри под Winehq+Linux
Sub Category Description No. Apps
1st Person Shooter Games such as Doom, Quake, Half-Life. 471
Action Games Arcade and platform action games 927
Adventures Graphical Adventure Games 775
Card, Puzzle and Board Games Card Games, mind puzzles and “traditional” stuff. 513
Educational games / children Games that encourage learning. 210
Emulators Software that emulates game hardware. 125
Fun stuff 67
Game Tools Misc. tools related to games. 281
Online (MMORPG) Games Massively Multiplayer Online Role Playing Games. 413
Role Playing Games Games where you build up your characters through battle and experience 412
Simulation Games Flight and other real life simulators. 855
Sports Games Professional sports, car racing, and more. 346
Strategy Games Build your army, conquer the world 777
Linux+Winehq
Как ще ги махнат бре, то тепърва сега ще затягат обръча! Ако искате да се махнат съобщенията – изключвате всякакви ъпдейти в седмицата. А що се отнася до този с игрите, може да пробва SteamOS Linux. Всепак най-малкото OpenGL работи на всички операционни системи. Успех 🙂
Надявам се тогава другарите от M$ да махнат напомнянията в 7-цата… 🙂
Лаптопа ми е с openSUSE но десктопа на Windows 10. По отношение на игрите линукса е трагедия иначе за другото не отстъпва.
и не само openSUSE но и Fedora, CentOS, LinuxMint, Ubuntu както и българската СтотинкаОС,
и не е от финансова гледна точка понеже винаги правя дарения за софтуера който ползвам а това че тези от МС са нагли отвсякъде от където ги погледнеш…
Много добре. Миграцията към openSUSE пък е безплатна 😉