Samsung започна серийно производство на SSD с размери само 20х16 мм, което го прави съпоставим с пощенска марка, съобщиха от корейския гигант.
Новият SSD има капацитет 512GB и е предназначен за използване в лаптопи и други мобилни устройства. Това е първият подобен полупроводников диск на пазара – досега никой друг производител не е предложил толкова малък SSD, във формат на една интегрална схема BGA.
Благодарение на ултра-малкия SSD, производителите на мобилни компютри и други устройства ще могат да реализират нови идеи, невъзможни по-рано, заради ограниченото вътрешно пространство.
Чипът тежи само 1 грам, докато SSD решенията във формат 2,5 инча имат размери 100×69,85 мм и тегло 66 грама. По-съвременните М.2 устройства са изпълнени в размери 80,15×22,15 мм и тежат 7 грама.
Въпреки нищожните си размери и тегло, новият SSD не отстъпва по производителност на своите по-големи събратя – той достига 1500 MB/s в режим на последователно четене и 900 MB/s при последователен запис.
Линията се нарича PM971-NVM и включва модели с капацитет 128GB, 256GB и 512GB. Всичките три устройства са изпълнени в един и същ форм-фактор. Цените не се съобщават.
Кратък живот имат евтините SSD-та до към 5000 цикъла и аут,масовите като няма голяма разлика в бързината от по-висок клас HDD.По-скъпите SSD-та са друга технология mlc и там 10 000 и бързината е реална и се усеща, и редица други неща…
@Иванко
За това хората използват най-доброто от двете технологии: ОС и програми на SSD-то (с един имидж на харда) -> системата ти е много по-пъргава, пък ако се скапе SSD-то – вземаш ново, връщаш имиджа върху него и си готов. Останалите файлове (снимки, филми, музика и т.н.) – на хард диск. Важните ти файлове също там, като им правиш бекъпи я на външен хард, я в някоя облачна услуга.
Така нито плащаш майка си и баща си за SSD с голям капацитет, нито получаваш бавна/несигурна система.
А да не говорим, че SSD-тата хич не са чак толкова крехки, колкото ги изкарваш. Доста цикли на запис си имат, та при нормална работа поне 5-6 години спокойно ще изкарат.
Навсякъде пишат SSD, че са били много надеждни, защото нямат подвижни механични части както при HDD.
Истината и реалността са че хич не са толкова надеждни SSD дискове по брой цикли запис / презапис нали в реалния живот данните често се менят.
SSD – предимства
* бързина на четене и запис както и IO трансфер.
* нямат механични подвижни части и следователно са относително по-устойчиви към вибрации и работата им е безшумна.
SSD – недостатъци
* кратък живот и много бързо износване по брой цикли запис са много зле и са с кратък живот на ползване за разлика от HDD които са най-добите и най-сигурните.
* Много висока цена за обем памет + Кратък живот и срок на ползване.
* Когато се износят SSD се повреждат внезапно и без никакви признаци които да предварително да подскажат на потребителя спешно да смени SSD.
При HDD дисковете има технология за SMART са самоанализ и ранно предупреждение за смяна на диска преди да се е повредил. Това SSD го нямат и внезапно се повреждат възстановяването на данните е невъзможно за разлика от HDD.
Така че по всички критерии плюсовете са за HDD, а не за SSD.
Ниска цена, дълъг живот и срок на ползване и много по-голяма сигурност и надеждност при старите HDD.
Цената им наистина по висока ,но нали навсякъде пише че са много надеждни ssd.
Хубаво! Чудесна новина!
Сега да оправят краткия живот на SSD и да подобрят съотношението цена / обем памет.