Създават паралелки по електрическа мобилност

Индустриален клъстер “Електромобили” организира среща, посветена на подготовката на кадри за електрическата мобилност

Индустриален клъстер “Електромобили” организира среща, посветена на подготовката на кадри за електрическата мобилност

Професионална гимназия „Велизар Пеев“ в град Своге първа в страната ще започне прием на ученици в специалността “Електромобили” още през настоящата година, стана ясно на среща, посветена на подготовката на кадри за електрическата мобилност, която бе организира от Индустриален клъстер “Електромобили” (ИКЕМ), член на БСК.

Европейският политехнически университет (ЕПУ) – Перник пък е първото висше училище, което получи акредитация по професионалното направление “Зелена енергия” и разрешение да създаде бакалавърска специалност “Електромобили”.

ИКЕМ стартира процеса на взаимовръзка между средното и висшето образование, професионалното и дуалното обучение. В резултат на дългогодишните усилия на клъстера в това направление, професионалната гимназия в Своге ще изгради специална лаборатория за изследвания и обучение на кадрите и ще обогати материалната си база със стендове с електрически двигатели и други инструменти, които да помогнат на учениците максимално да се доближат до реалната работна среда.

По примера на град Своге поемат и професионалните гимназии по електротехника и механика в градовете Гоце Делчев и Хасково, които по време на срещата подписаха меморандум за сътрудничество с ИКЕМ. Интерес към внедряване на специалността е проявен и от професионалните гимназии в Плевен и Кнежа. Те ще почерпят опит и от столичната Професионална гимназия по транспорт и енергетика “Хенри Форд”, която още през 2014 г. откри първата паралелка “Електрически превозни средства”.

Пред всички учебни заведения стои проблемът с квалификацията на кадри за тези нови специалности. Една от причините е недостатъчното заплащане на преподавателите, но по-големият проблем е тяхната квалификация. В тази връзка, пробивът на ЕПУ – Перник да създаде бакалавърска специалност “Електромобили” е изключително важен за подготовката на бъдещите преподаватели. До момента съществуваше само магистърска програма “Електромобили” във ВТУ “Тодор Каблешков”, Русенски университет “Ангел Кънчев” и ЕПУ Перник.

Създаването на тази нова специалност позволява внедряване и на системата MyCompetence, разработена от БСК, която ще послужи като платформа за създаване на нови компетентностни модели и професионални стандарти, които са съобразени с нуждите на реалния бизнес. Системата може да послужи и за валидиране на уменията, придобити по неформален път.

Друга алтернатива се явяват и центровете за професионално обучение. Първият такъв, който обучава по специалностите „Монтьор и техник на електрически превозни средства“, работи в Ямбол, а негов директор е членът на УС на ИКЕМ Атанас Иванов.

Проблем е финансирането на самите паралелки за професионално обучение. Столичната гимназия „Хенри Форд“, в частност, дължи за заплати 120 000 лв. само за тази учебна година, като за изплащането им ще ползва средства от фонда на гимназията, вместо да насочи натрупаните в него суми към преоборудване на учебните зали, например.

Професионалните гимназии очакват от бизнеса да ги подкрепи при защитата на приема за специализирани паралелки, както и по отношение на списъка със защитените професии.

Коментар