Ново технологично решение обещава да се справи с нарастващите купчини електронни отпадъци, които бързо се трупат навсякъде по планетата. В основата на т.нар. крио-смилане е чистата физика.
Прогнозите сочат, че изхвърлените електронни отпадъци ще достигнат 50 милиона тона в света през следващата година. Количеството им ще нарасне до 1 милиард тона до 2030 г., пише GreenTech.bg.
Хората могат да опростят рециклирането чрез „пулверизиране на изхвърлената електроника в нанопрах”. Учените твърдят, че този подход може да бъде по-ефективен и по-екологичен начин за третиране на нежеланите електронни уреди и превръщането им в материали, които след това да се използват за други цели.
С помощта на крио-мелница – механизъм, който използва замразителна камера за раздробяване на материалите – инженерите са успели да смелят две електронни платки на наночастици, които не се замърсяват взаимно. В сравнение с изхвърлянето на е-отпадъци на депата или възстановяване на металите и сплавите чрез процедури по загряване и химическо извличане, крио-смилането може да се окаже много по-икономичен начин.
Едно от предимствата на подхода е, че се използва значително по-малко енергия, обяснява Чандра Сехар Тиуери от Университета Райс в Тексас и Индийския научен институт. „Ние предлагаме система, която раздробява всички компоненти – метали, оксиди и полимери – на хомогенен прах, който ги прави лесни за повторна употреба”, казва Тиуери.
Другото голямо предимство на подхода е лесното разделяне на веществата. „Ние се възползваме от физиката. Когато загрявате нещата, те са по-склонни да се смесват”, казва Тиуери. „Но при ниски температури те не обичат да се смесват. Това позволява всичко да се раздели наистина добре”.
В своя опит екипът е взел две платки от компютърни мишки и е използвал крио-мелницата, за да ги смели при изключително ниски температури – около -119 градуса по Целзий, благодарение на постоянен поток от течен азот в камерата за охлаждане.
Камерата съдържа също така газ аргон и малко стоманено топче, което разбива материалите и ги стрива на прах, съставен от изключително фини частици с ширина между 20 и 100 нанометра. След студеното смилане частиците са поставени във вода, за да се разделят. Получените материали могат да бъдат използвани отново, казва Тиуери. Нищо не се губи.
Ще предам на откривателите!
Хайде да не е само във вода. Може да минат през магнитни полета, да ги омокрят течности, да ги духат газове … все едно.