Новаторските научни идеи на три българки бяха отличени по програмата „За жените в науката“. Д-р Изабела Генова, д-р Кирилка Младенова и д-р Наталия Берберова-Бухова са тазгодишните носителки на националната стипендия и получават по 5000 евро за развитие на своите проекти с глобално значение.
Проектът, с който д-р Изабела Генова впечатли журито на програмата, цели откриване на нови екологосъобразни алтернативни източници на енергия и изграждане на устойчиви енергийни системи. Голяма част от изследванията си тя ще проведе в Института по органична химия на БАН, където е асистент от няколко години. Интересен факт е, че д-р Генова, на 29 години, е най-младата стипендиантка по програмата в България.
Д-р Кирилка Младенова изследва задълбочено белтъка човешки бестрофин 1. Мутации в гена, който кодира този белтък, водят до прогресивно намаляване на зрението и слепота. Научната тема е обект на интерес за д-р Младенова още от бакалавърските й години. В момента тя е главен асистент в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Катедра „Биохимия“.
Проектът, с който д-р Наталия Берберова-Бухова спечели стипендията „За жените в науката“, е с фокус върху изобретяването на нова среда за запаметяване на информация, която ще е с много по-голям капацитет от наличните на пазара в момента. В основата на проекта е използването на наночастици. Той ще бъде реализиран в Института по оптически материали и технологии на БАН, в който д-р Берберова-Бухова е главен асистент.
Стипендиите „За жените в науката“ се отпускат всяка година от L’Oréal и ЮНЕСКО на млади жени учени и имат за цел да подкрепят тяхната научноизследователска кариера. Тази година програмата се провежда за 7-и пореден път в България. Новото осмо издание на „За жените в науката“ предстои да започне след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2018 г.
Докато не разберете, че науката няма националност, всички подобни новини, няма да са нищо повече от смешно патриотковско пънене. Какъв е Айнщайн по националност – евреин, швейцарец, американец?