Пилотите обикновено използват автопилот, когато пътуват на голяма надморска височина – и обичайно преминават към ръчно управление, когато навлизат в ниските, натоварени въздушни пространства. Но нова система за автопилот с изкуствен интелект може да управлява самолетите и в натоварени въздушни пространства. А това е обещаващо решение за бъдещите безпилотни самолети.
Технологията се разработва от изследователи от университета Карнеги Мелън и е обучена на базата на данни, събрани на летището „Allegheny County“ в Пенсилвания и регионалното летище Питсбърг-Бътлър.
Заедно с използването на съществуващите инструменти на автономния самолет – и информацията, предоставена от местните ръководители на въздушното движение – AI автопилотът включва шест камери и система за компютърно зрение. Според учените, последното му позволява да забелязва визуално близките самолети, както би направил човекът-пилот.
Системата е в състояние впоследствие да проследи околните самолети и да предвиди техните траектории, като предприема действия за избягване на сблъсъци, когато е необходимо. Учените казват, че технологията може дори да разбира разговорите по радиокомуникационните връзки на обикновен, човешки език и да отговаря чрез собствен синтетичен говор.
Въпреки че технологията все още не е тествана на действителен самолет, тя е изпробвана в инсталация, включваща два свързани летателни симулатора. При експеримента човек пилотира един виртуален самолет, докато AI системата пилотира друг в същото въздушно пространство. Установено е, че изкуственият интелект е успял успешно да избегне сблъсък с пилотирания от човек самолет, дори когато пилотът е имал малък опит в управлението на самолет.
Учените се надяват, че след като се развие допълнително, системата може да се приложи към автономни летателни апарати от рода на въздушни таксита или дронове за доставка.