Когато става въпрос за софтуер за квантови компютри, науката и индустрията в Германия заемат силна позиция в глобалната конкуренция със САЩ и Китай. Институтите за пазарни проучвания виждат голям потенциал в тази технология.
Boston Consulting Group смята, че пазарът на квантови компютри, заедно с новите продукти и услуги, ще достигне около 850 милиарда долара през следващите 15 до 30 години. Прогнозите за квантовата сензорна технология също са обещаващи: McKinsey очаква този пазар да нарасне до цели 7 милиарда долара през идните години.
„Квантовата технология е от решаващо значение за технологичния суверенитет на Европа. Важно е да не оставяме другите региони да се развиват сами, а без забавяне да разкрием индустриални области на приложение и да разработим бизнес модели”, заяви д-р Щефан Хартунг, председател на Управителния съвет на Бош, по време на ежегодната индустриална конференция на компанията в Берлин.
Бош си партнира с IBM в областта на квантовите компютри и ще получи достъп до над 20 супермодерни квантови системи чрез облака на американския ИТ гигант. Целта на компанията е да използва квантова компютърна симулация на материали, за да намери заместители на благородните метали и редкоземните елементи за въглеродно-неутралните задвижвания – електромотори и горивни клетки – през следващите десет години.
С помощта на бъдещите поколения квантови компютри Бош цели да определи свойствата на новите материали по начини, които биха затруднили конвенционалните компютри като време и сложност. Тъй като производителността на квантовите компютри ще се подобрява в бъдеще, ще стане възможно да се направят заключения относно специфичните свойства на новите материали за малка част от времето, необходимо на конвенционалните компютри.
Освен от новите материали за горивни клетки, Бош се интересува и от нови магнити за електродвигатели, които са по-леки, по-компактни, по-ефективни и по-достъпни. Тези нови материали обещават да бъдат по-екологични от редкоземните елементи.
В момента Бош разполага с около 30 експерти, работещи в областта на квантовата сензорна технология и квантовите изчисления. От началото на тази година стартъп на Бош работи за ускоряване на комерсиализацията на квантовите сензори. Компанията провежда изследвания в тази област от години и играе водеща роля в международен план.
Подобно на квантовите компютри, и квантовите сензори имат огромен потенциал. Те постигат безпрецедентна прецизност в сравнение с конвенционалните MEMS сензори (микроелектромеханични сензори). В обозримо бъдеще ще е възможно те да се използват за постигане на 1 000 пъти по-висока точност на измерване.
В медицината, например, квантовите сензори ще спомагат за по-прецизно и лесно диагностициране на неврологични състояния като болестта на Алцхаймер. Те също така ще могат да усещат нервните импулси и по този начин да задвижват медицински протези и да дават възможност за контрол чрез мисълта във виртуалната реалност.
„С нашите активности в областта на квантовите сензори и партньорството с IBM в изследователската дейност ние създаваме технология “за цял живот”, в най-добрия смисъл”, заяви Хартунг.
Квантовия бит предоставя решение за определени типове задачи. По-голямата част от алгоритмите работят на принципа на “квантовата бомба” като ползват единствено два ефекта от квантовата механика – суперпоцизията на квантовите частици и квантовото заплитане. От там вече нещата могат да се доведат до математически модел, който позволява дадена оптимизационна задача, да бъде решена в пъти по-бързо от класически компютър. Наистина основното предимство е в решението на оптимизационни задачи, където от N на брой решения, трябва да се намери оптималното, на база някакви изисквания.