Компаниите за криптовалута внезапно се оказаха в центъра на сключването на сделки. Катализатор на сливанията и придобиванията в сектора е изкуственият интелект.
Предприемачите за копаене на биткойни разполагат с обширни центрове за данни с достъп до оптични линии и големи количества енергия в САЩ. Това са съоръжения, необходими за интензивни изчислителни операции с изкуствен интелект, което означава, че техните ресурси и технологии са в процес на голямо търсене.
Междувременно крипто-миньорите трябва да диверсифицират дейността си, отбелязва CNBC. След халвинга на биткойн през април, събитие, което се случва веднъж на всеки четири години, бизнесът за генериране на нови токени стана много по-малко печеливш.
Анализаторите на JPMorgan Chase написаха в доклад по-рано този месец, че „някои оператори усещат финансовите затруднения от неотдавнашното намаление наполовина на възнаграждението за блокове, което сви приходите на индустрията наполовина, и активно проучват стратегии за излизане”.
С разрастващата се AI индустрия, която се нуждае от капацитет, и биткойн копачите, които търсят нови начини за генериране на възвръщаемост на своите огромни капиталови инвестиции, сливанията, финансирането и партньорствата бързо се обединяват.
Във вторник американският биткойн миньор Core Scientific обяви разширена сделка с CoreWeave – подкрепен от Nvidia стартъп, който е един от основните доставчици на технологията на чипмейкъра за управление на AI модели. Core Scientific ще достави 70 мегавата изчислителна инфраструктура в подкрепа на операциите на CoreWeave.
Core Scientific твърди, че сделката ще генерира допълнителни $1,2 милиарда приходи за 12 години, в допълнение към съществуващо споразумение, което се очаква да донесе $3,5 милиарда. Като цяло компанията планира да предостави около 270 мегавата инфраструктура на CoreWeave до втората половина на 2025 г., с възможност за добавяне на допълнителни 230 мегавата от други обекти на Core Scientific.
По-рано този месец CoreWeave предложи да закупи Core Scientific за 1,02 милиарда долара, малко след първоначалното им споразумение. Core Scientific отхвърли офертата. Компанията, която се върна на публичния пазар през януари, след като премина през фалит, в момента струва около 1,8 милиарда долара.
„Светът се променя и много центрове за данни, изградени през последните 20 години, не са подходящи за поддържане на бъдещи компютърни изисквания”, каза изпълнителният директор на Core Scientific Адам Съливан в прессъобщение от вторник.
Ден преди това групата за копаене на биткойн Hut 8 заяви, че е набрала дълг от 150 милиона долара от частната инвестиционна компания Coatue, за да изгради своето портфолио от AI центрове за данни. Hut 8, базирана в Маями, е една от многото компании за крипто копаене, ориентирани към AI.
В отчета си за приходите за първото тримесечие миналия месец, Hut 8 обяви, че е закупила първата си партида от 1000 графични процесора (GPU) на Nvidia и е осигурила клиентско споразумение с облачна платформа за изкуствен интелект. Компанията генерира 6% от продажбите си от AI, според CoinShares.
„По-широкият пазар започва да оценява недостига на висококачествени енергийни активи и Hut 8 изгради дълбока линия от изключително атрактивни активи за разширяване”, коментира Робърт Ин, партньор в Coatue.
Изпълнителният директор на Hut 8 Ашер Генут наскоро каза пред CNBC, че неговата компания е „финализирала търговски споразумения за нов AI вертикал по модел GPU като услуга, включително клиентско споразумение, което предвижда плащания за фиксирана инфраструктура плюс споделяне на приходи”.
Bit Digital, биткойн майнер, който сега извлича около 27% от приходите си от AI, заяви в понеделник, че е сключил споразумение с неназован клиент за доставка на 2048 Nvidia GPU за три години, удвоявайки броя на процесорите за този клиент. За да изпълни договора, Bit Digital поръча 256 сървъра от Dell Technologies и скоро ще ги разположи в център за данни в Исландия.
Според ръководството на компанията, договорът ще генерира 92 милиона долара годишни приходи. Тя плаща за графичните процесори, отчасти чрез дъмпинг на крипто. „Компанията възнамерява да финансира сделката със смес от пари в брой и цифрови активи в баланса”, поаяснява Bit Digital.
Bit Digital също сключи така нареченото споразумение за продажба с обратен лизинг за половината от новите графични процесори, „което ще намали пропорционално капиталовите разходи на компанията”. С обратния лизинг друга компания притежава тези графични процесори, а Bit Digital ги наема обратно, генерирайки приходи чрез предоставяне на технологията на клиентите.
Въпреки че повечето от последните крипто сделки включват копачи, има поне едно голямо забележително изключение. По-рано този месец платформата за търговия Robinhood се съгласи на сделка за закупуване на Bitstamp, базирана в Люксембург криптоборса, за около 200 милиона долара в брой.
Bitstamp притежава 50 активни лиценза и регистрации по целия свят и е популярна в Европа и Азия. Покупката помага на Robinhood, фокусирана върху приложение за търговия на дребно, да укрепи своите крипто-операции, за да се справи по-добре с Binance и Coinbase.
Сделката, която трябва да приключи през следващата година, идва в момент, когато Robinhood е изправена пред регулаторни предизвикателства в САЩ по отношение на крипто-сделките си. През май компанията заяви, че е получила известие от Уелс за своите крипто-операции. Комисията по ценните книжа и борсите също съди Coinbase и Binance.
Robinhood имаше 4,7 милиарда долара в брой и еквиваленти в края на първото тримесечие. Акциите ѝ са нараснали със 75% тази година.