Westinghouse удължи ключов договор с АЕЦ Козлодуй

Площадката на АЕЦ „Vogtle” в щата Джорджия, където вече има два енергоблока с технологията AP1000 в търговска експлоатация (снимка: CC0 Public Domain)

Westinghouse Electric Company подписа допълнително споразумение за удължаване на срока и обхвата на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с АЕЦ „Козлодуй-Нови мощности” за изграждане на два реактора с технологията AP1000, съобщиха от компанията.

Удължаването на договора свидетелства за постигнатия вече напредък по проекта за изграждане на нови мощности на площадката в Козлодуй, както и подкрепата, която Westinghouse оказва за диверсификацията на източниците на ядренo гориво и за безопасната и ефективна експлоатация на внeдрените в експлоатация ядрени блокове в „АЕЦ Козлодуй”, гласи официалното съобщение.

Westinghouse и „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности” сключиха договор за предварителни инженерни дейности през юни 2023 г. с цел оценка готовността на индустрията в България и възможностите за използване на вече изградената инфраструктура на площадката в Козлодуй за изграждане на нови ядрени мощности с технология АР1000.

След изпълнението на този договор, следващият етап от програмата за изграждане на нови ядрени мощности е свързан с изпълнението на договор за инженерни услуги, с който ще се  постави началото на дейностите по проектиране, лицензиране, разработване на програми за обучение, структуриране на програмите за управление на основния проект и планиране на дейностите на площадката. Този договор ще се изпълни преди подписването на крайния договор за инженеринг, доставка и строителство.

„Westinghouse е силно отдаден към изпълнението на проекта на площадка Козлодуй, както и към разширяването на веригата ни за доставки с цел включване в нея на нови компании от  България, като този проект е изключително важен не само за страните от Балканския полуостров, но и за цяла Европа”, заяви Даниел Липман, президент „Енергийни системи” в Westinghouse.

По-рано тази година, като част от подписания 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво, Westinghouse подкрепи диверсификацията на доставките на ядрено гориво в България, като достави за АЕЦ „Козлодуй” първите горивни касети за реактори тип ВВЕР-1000, които бяха успешно заредени на пети енергоблок на АЕЦ „Козлодуй”.

AP1000 е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация. Реакторът използва напълно пасивни системи за безопасност, има модулен дизайн на конструкцията и най-ниския въглероден отпечатък за един MWe.

Четири реактора с технологията AP1000 днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, още осем реактора са в процес на изграждане и има одобрен проект за изграждането на още четири енергоблока с тази технология.

В САЩ, на площадката на АЕЦ „Vogtle” в щата Джорджия, вече има два енергоблока с технологията AP1000, въведени в крайна търговска експлоатация. България, Полша и Украйна също избраха AP1000 за изграждане на нови ядрени мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на много други площадки в държави от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и САЩ.

До края на настоящето десетилетие в света се очаква да се въведат в крайна търговска експлоатация 18 ядрени енергоблока с технологията AP1000, заявиха от Westinghouse.

Коментар