Отвъд AI: лобистката сила на Сам Алтман

Сам Алтман (най-вдясно на стола) се доказва и като влиятелен лобист – накара Конгреса да погледне на AI технологията по начин, който не е правил досега (снимка: Sam Altman / X)

Резултатите от президентските избори в САЩ ще имат голямо влияние върху икономиката, външните отношения и здравеопазването. Но що се отнася до технологиите, един от най-влиятелните хора, оформящи регулирането, изобщо не е кандидат за президент. Това е Сам Алтман.

Нито кандидатът на републиканците Доналд Тръмп, нито неговият съперник от Демократическата партия, вицепрезидентът Камала Харис, не се изказаха открито относно генеративния AI, още по-малко очертаха ясна пътна карта за регулиране на технология, която вече постигна експлозивен растеж и интеграция в бизнеса и живота на потребителите.

Алтман, съосновател и главен изпълнителен директор на OpenAI, междувременно организира майсторски клас по ухажване на Вашингтон, като се учи от главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг и грешките на социалните медии пред Конгреса. Законодателите вече започнаха да приемат AI по начин, по който никога не са приемали социалните медии.

„Първоначално, когато AI и ChatGPT излязоха на сцената, имаше много страх и паника относно това, което AI може да направи в света”, каза Кейти Харбат, основател на технологичната консултантска фирма Anchor Change и бивш директор на публичната политика в Meta, пред CNBC. „Но започваме да виждаме, че това [страхът] се отдръпва малко. Те [законодателите] се притесняват как това може да повлияе на иновациите. Хората се притесняват дали ще можем да останем конкурентоспособни с Китай”.

Това ново послание относно регулирането на изкуствения интелект се дължи до голяма степен на факта, че Алтман превърна OpenAI в лобистка сила. Стартъпът е похарчил повече от всеки друг, за да повлияе на Вашингтон, и е наел персонал с дълбоки връзки с окръг Колумбия, включително Крис Лехейн, който през април се присъедини към OenAI като ръководител на глобалните въпроси.

Лехане беше политически стратег в Белия дом на Бил Клинтън, преди да се премести на запад, за да помогне на компании като Airbnb и Coinbase да формират политическа стратегия. Сега той представя книгата си за OpenAI, където посланието му към Вашингтон е, че ако САЩ не поведе пътя в AI, автократична нация като Китай ще го направи.

Но точно както в ранните етапи на социалните медии, законодателите все още не се справят с AI, докато залозите само нарастват. Според Лехане, AI инфраструктурата е съдба и може да помогне за реиндустриализацията на страната.

Коментар