Какво трябва да има в Европейската геотермална стратегия?

Горещите извори и земните недра могат да осигурят изобилна и чиста енергия за европейската икономика – и ЕС най-сетне се зае да разработи своя геотермална стратегия
(снимка: CC0 Public Domain)

Европа подготвя своя геотермална стратегия, стана ясно от изказването на Дан Йоргенсен, номинираният за комисар по енергетиката и жилищното строителство, по време на изслушване пред Европейския парламент. Геотермалната технология е ефективен път към декарбонизация на европейската икономика, тъй като градове, села, ферми и предприятия могат да използват земните недра за ефективно и нулевоемисионно отопление и охлаждане.

Цели градове, села, ферми и производствени центрове могат да преминат към геотермални системи за отопление и охлаждане. Геотермалната енергия осигурява местни работни места и, което е още по-важно, осигурява чиста енергия без вредни емисии. Това обхваща както производството на електричество, така и добиването на топлина и хладина за пространствата, в които живеем и работим.

Древност и модерност

Геотермалната енергия по същество е „европейска технология“. Тя е позната на човека от дълбока древност – това е добре известно на жителите на страни като България, в която още по римско време са изградени термални бани и шахти за пренос на топлината от горещите извори до домовете на хората. В по-ново време първата геотермална термопомпа е патентована в Швейцария през 1912 г. от Хайнрих Зьоли.

Днес има над 2,3 милиона малки, средни и големи геотермални термопомпи в частни домове и жилищни сгради, в офиси и производствени цехове. Има и геотермални електроцентрали. 11 милиона души се възползват от удобството на геотермалното електричество. 400 милиона граждани, фермери и градове се радват на геотермални системи за централно отопление и охлаждане.

Едва сега обаче европейските държави започват да „откриват“ геотермалната енергия. Много от тях се досещат, че тя има редица предимства пред други възобновяеми енергийни източници. Геотермалната енергия е постоянна и равномерна, предвидима – за разлика от слънцето и вятъра, чиито колебания я правят не съвсем предвидима. Държави като Австрия, Хърватия, Франция, Германия, Унгария, Ирландия и Полша вече имат своите „национални пътни карти“ за стимулиране на геотермалната енергия.

Зад геотермалната енергия застана известна политическа воля с доклада по собствена инициатива на Европейския парламент, приет единодушно този януари.

Основните елементи на геотермалната стратегия

Гражданите, индустрията и фермерите искат да видят и да усетят реалните подобрения в ежедневието си от „зеления“ преход. Това означава, че бъдещата европейска геотермална стратегия трябва да бъде придружена от конкретен план за действие, включително за предоставяне на инвестиции.

Наличието на геотермален индустриален съюз е задължително. Това ще даде възможност на правителствата, регулаторите, финансистите и потребителите да надмогнат инвестиционните затруднения чрез споделяне на най-добри практики, изграждане на капацитет и повишаване на осведомеността.

Нужна е общоевропейска схема за финансиране, която да гарантира, че геотермалните проекти могат да се развиват успешно във всички страни, за всички потребители. Подобна схема ще изиграе роля за стимулирането на широкомащабни инвестиции.

Дан Йоргенсен вече спомена необходимостта от стандартизиране на бизнес-моделите. Ефективното привличане на частен капитал изисква голямо доверие в публично-частните партньорства.

Хармонизирането и улесняването на на процеса на издаване на разрешителни за дълбоки и плитки геотермални системи също е от съществено значение.

Възможностите за споделяне на опит също ще имат голяма роля. Някои страни имат много успешни проекти, които могат да послужат за пример за останалите държави. Подпомагането на държавите-членки да споделят най-добри практики ще доведе до по-кратки срокове за издаване на разрешителни, като същевременно ще се гарантира по-безопасна и по-здравословна среда.

Не на последно място, според експерти, геотермалната енергия „се губи“ в статистиката на ЕС и в моделите, които ЕС използва за разработване на енергийната си политика. Това също трябва да се промени.

Време е да разгърнем пълния потенциал на геотермалната енергия с ефективен план за действие.

Коментар