Европа запазва водеща позиция на сателитния пазар

Смаляването на размерите на сателитите прави извеждането им в орбита все по-евтино, а това води след себе си бум на спътниковите услуги (снимка: CC0 Public Domain)

Сателитният пазар се оценява на 17,94 милиарда щатски долара през 2024 г. и се очаква да достигне 35,95 милиарда долара до 2030 г. Най-интензивно ще се развива т.нар. LEO сегмент – сателитите в ниската околоземна орбита, а Европа ще запази водещата си позиция в спътниковата индустрия.

Сателитният пазар ще нараства средно с 12,3% годишно в периода до края на десетилетието, според нов доклад от Markets and Markets. „Съзвездията“ в ниската околоземна орбита ще се развиват най-динамично. Спътниците на това ниво ще осигуряват високоскоростен интернет за огромна база от 5G мрежи поради нарастващото търсене на глобална свързаност, особено в отдалечени и „откъснати от света“ региони.

Отбранителният сектор ще продължи да играе водеща роля със сериозни инвестиции в технологии за разузнаване, наблюдение и сигурни комуникации за целите на националната сигурност. Други двигатели за растежа на спътниковия пазар ще включват нарастващото използване на сателити за наблюдение на земята и дистанционен мониторинг на околната среда, управление на бедствия и прецизно земеделие.

Миниатюризацията на сателитите и решенията за намаляване на разходите при изстрелване правят извеждането на сателити в орбита все по-евтино. Публично-частните партньорства и моделите „сателит като услуга“ ще продължават да отварят нови пазарни ниши.

LEO с най-голям растеж

Ниската латентност прави LEO сегмента най-популярен на сателитните пазари. Особено желани са „ниските“ сателити за приложения, които изискват бързина – услуги в реално време като широколентов интернет, IoT свързаност и видеоконференции.

Технологичният напредък прави сателитите все по-малки и леки. При по-малка маса разходите за изстрелване са много по-ниски и това се усеща най-добре при LEO спътниците. Поевтиняването ги прави по-рентабилни и достъпни за търговски приложения.

От друга страна, LEO е чудесна технология за наблюдение на Земята и разузнаване чрез изображения с висока разделителна способност. Това е нужно за правителствени и отбранителни приложения, както и за мониторинг на околната среда. Компании като SpaceX и OneWeb изграждат и разширяват своите LEO „съзвездия“, позволявайки все по-плътно глобално покритие, което допълнително подобрява растежа.

Европа остава лидер

Европа е най-бързо развиващият се регион в сателитната индустрия. Големите държавни инвестиции, разрастващите се търговски космически дейности и бързо нарастващото търсене на сателитни услуги са факторите за тази позиция. Инвестициите от Франция, Италия и Обединеното кралство в сателити за телекомуникации, отбрана и наблюдение на Земята ще останат ключови двигатели на регионалния растеж.

Широколентовата свързаност към отдалечени региони все повече се поддържа от LEO „съзвездия“. Тези групи спътници все повече се прилагат и за сателитна навигация, дистанционно наблюдение и прогнозиране на времето, особено за ефективна помощ при управлението на бедствия и мониторинга на околната среда. Бързият растеж ще се подклажда от публично-частните партньорства, както и засиленото сътрудничество между космическите агенции в Европа.

Все по-широк кръг приложения

Комерсиалните услуги са движещият фактор за тенденцията за бърз растеж на сателитния пазар, тъй като глобалната свързаност изисква увеличаване на недостатъчно обслужваните региони. За тях сателитните мрежи играят критична роля в изграждането на широколентовите интернет услуги.

Комуникацията чрез сателити е много търсена за телекомуникационните, авиационните, морските и логистичните индустрии, тъй като те изискват гарантиран трансфер на данни в реално време. Други индустрии, например селското стопанство и минното дело, също използват възможностите на спътниковите мрежи – за дистанционно наблюдение и анализ на наземни данни, за да оптимизират дейностите си и да наблюдават околната среда.

Разрастването на модела „сателита като услуга“ разширява търговската екосистема и прави тези услуги достъпни, като по този начин стимулира бързия растеж в този сегмент.

Перспективи

Селското стопанство, минната и енергийната промишленост ще наблягат на използването на сателитни данни за управление на ресурсите си. Прецизното земеделие също ще се възползва все повече от подобряването на ефективността и производителността. Допълнителният натиск върху отбраната ще стимулира наблюдението и събирането на разузнавателни данни поради геополитическото напрежение.

Все по-голямата точност и разделителна способност при спътниковите изображения и хиперспектралните изображения ще повишават полезността на данните, обогатявайки възможностите за дистанционно наблюдение в различни индустрии. Освен това с комерсиализацията на космоса се очаква създаването и на други вектори на използване на спътниковите системи, тъй като достъпът до данни от сателити става все по-лесен.

Коментар