Може да очакваме около 10% ръст на европейския фотоволтаичен пазар през 2025 година, прогнозират анализатори. Това обаче би бил оптимистичен сценарий на развитие предвид затрудненията в индустрията: ценовата обстановка, слабостите на електроенергийните мрежи, зависимостта от китайския внос, политическата рамка.
Европейският фотоволтатичен пазар отбеляза забележителен растеж през 2024 г., движен от необходимостта от преминаване към възобновяема енергия и повишаване на енергийната сигурност. Слънчевата енергия се очерта като крайъгълен камък на стратегията на ЕС за постигане на целите в областта на климата и намаляването на зависимостта от вноса на изкопаеми горива. Тези амбиции бяха подкрепени с политически мерки, включително финансови стимули и преразглеждане на целите за добив на възобновяема енергия сред държавите-членки на ЕС. Фотоволтаиката се превърна в ключов приоритет на целия континент.
През 2024 г. ЕС постави нов показател за растеж на фотоволтаичните инсталации, форсиран от нарастващото търсене на енергия и увеличените инвестиции във възобновяема инфраструктура. Ускори се приемането на амбициозни цели за климата и бяха създадени рамки за подкрепа, такива като национални енергийни планове и стимули на ниво ЕС. Растежът обаче породи и предизвикателства, включително развиваща се динамика на търговията и ценови натиск. Те ще диктуват пазара през 2025 г.
Очаква се тенденциите в доставките на PV модули, нивата на запасите и цените да повлияят значително на траекторията на пазара през 2025 г. Ще е нужно да се намери деликатен баланс между насърчаването на пазарното развитие и справянето с оперативните предизвикателства. А това, според специалистите, прави 2024-2025 г. критичен период за развитието на PV сектора.
Тенденции 2024-2025
Фотоволтаичният пазар в ЕС показа стабилен, но скромен растеж през 2024 г., с приблизително 64-65 GWdc новоинсталирани фотоволтаични мощности – леко увеличение от около 5% в сравнение с онези 61,9 GWdc, инсталирани през 2023 г., според изчисленията на EUPD Research. Този слаб растеж последва значителния скок през 2023 г., когато инсталациите се увеличиха с 50% на годишна база поради енергийната криза, предизвикана от конфликта Русия-Украйна.
През 2024 г. намаляващите цени на енергията и връщането към относителна стабилност на енергийните пазари намалиха спешността, която по-рано бе движеща сила за бързото разширяване. Въпреки че си останаха в сила инициативите, базирани на общоевропейските политики, и рамките за подкрепа на национално ниво, те се оказаха недостатъчни, за да доведат до повторение на изключителния растеж, наблюдаван през предходната година. Основните пазари като Франция, Германия и Италия постигнаха непрекъснато разширяване на фотоволтаичния капацитет. Същевременно Холандия, Испания и Полша изпитаха свивания в сравнение с постиженията от 2023 г.
Въпреки устойчивостта си, фотоволтаичният пазар през 2024 г. се изправи пред няколко пречки, които ограничиха растежа. Основните предизвикателства включват ограничения на капацитета на мрежите, закъснения на разрешителните и променливо потребителско търсене, наред с фактори като намаляващите цени на енергията и високата инфлация. Прекъсванията в снабдяването с фотоволтаични компоненти допълнително повлияха на покривния соларен сегмент, ограничавайки растежа и усложнявайки управлението на инвентара за фирмите-инсталатори.
За да се справят с подобни предизвикателства, инсталаторите из цяла Европа разпределиха по-голям дял фотоволтаични модули за складови наличности. Средно 23% бяха закупени за инвентар. Този подход, който би трябвало да е фактор за справянето с несигурността на веригата за доставки, излага компаниите на рискове като обезценяване на запасите – с всички потенциални финансови последици.
С поглед към 2025 г. EUPD Research прогнозира връщане към двуцифрен ръст. Очаква се фотоволтаичните инсталации да нараснат с приблизително 10% в сравнение с 2024 г. Корекциите на политиките, инвестициите в мрежова инфраструктура и рационализираните процеси за издаване на разрешителни навярно ще отговорят на съществуващите предизвикателства. Би трябвало те да създадат по-стабилна траектория за фотоволтаичния пазар на ЕС.
Доставки на фотоволтаични модули от Китай за ЕС
През януари-октомври 2024 г. страните от ЕС са внесли приблизително 83 GW фотоволтаични модули от Китай. Предварителните данни за цялата 2024 г. говорят за около 100 GW. Тези цифри до голяма степен съответстват на нивата от 2023 г. Това подчертава продължаващата зависимост на ЕС от модулите, произведени в Китай. Китайските производители се възползват икономията от мащаба и разходните си предимства, за да запазят господстващата си позиция на пазара на ЕС.
Въпреки че в края на 2023 г. и началото на 2024 г. беше отбелязана ситуация на свръхпредлагане, динамиката на пазара оттогава се промени. Нивата на запасите се нормализираха, тъй като търсенето се изравни с вноса, а в подкрепа на това работи и стабилният темп на новите инсталации, които ще възлязат на около 65 GWdc за 2024.
Важно е, че излишният капацитет над инсталираните обеми не трябва да се счита за свръхпредлагане. Обикновено се поддържа безопасно ниво на запаси, което се изчислява на около 25-30% от годишния новоинсталиран капацитет, за да постигне предпазване от прекъсвания по веригата на доставки. Следователно нивата на запасите през тази година могат да се считат за безопасни, тъй като ситуацията на свръхпредлагане, наблюдавана през 2023 г., се дължи главно на изоставането на търсенето от 2022 г., влошено от смущенията в периода след пандемията. Стабилизацията осигури известно облекчение на дистрибуторите, въпреки че ценовата конкуренция остава силна.
В бъдеще няколко фактора могат да повлияят на потока от китайски фотоволтаични модули към ЕС. Промените в търговската политика на САЩ след изборите през 2024 г. могат да променят глобалните вериги за доставки, потенциално пренасочвайки китайския износ. Освен това нарастващите разходи за суровини и политиките на китайското правителство, насочени към стабилизиране на вътрешните пазари, могат да ограничат производството или износа. А това би довело до по-балансирана глобална динамика на търсенето и предлагането.
Успоредно с това значителна част от китайското производство на модули се усвоява от вътрешния пазар. Китай инсталира впечатляващите 234 GWdc фотоволтаични мощности през 2023 г. Очаква се тази цифра да достигне около 257 GWdc за 2024 г. Това стабилно вътрешно търсене помага за балансиране на обемите на износа, като потенциално облекчава въздействието на колебанията на международните пазари.
Ценови тенденции и намаляващи разходи
Агресивните ценови стратегии на китайските производители доведоха цените на слънчевите модули до рекордно ниски нива през 2024 г. Въпреки че падащите цени донесоха голяма полза за разработчиците на проекти и крайните потребители чрез намаляване на разходите за инсталиране, те наложиха и значителен натиск върху доставчиците, пораждайки опасения относно дългосрочната устойчивост на индустрията.
Според данните на EUPD, средната цена на високоефективните кристални модули през Q4 на 2024 г. е спаднала рязко до приблизително 0,20 евро на ват, което представлява значително намаление от 31,8% в сравнение с онези 0,30 евро на ват, отчетени през Q4 на 2023 г. По подобен начин стандартните кристални модули претърпяха значително намаление на цената. Те спаднаха от 0,25 евро на ват през последната четвърт на 2023 до 0,22 €/W през последното тримесечие на 2024. Това е спад от 13,7%.
Тази бърза ерозия на цените промени динамиката на световния пазар. Тя засили конкуренцията и създаде финансови затруднения за производителите по цялата верига на доставки. Специално в Германия бе наблюдавана значителна промяна в пазарния дял на модулите през 2024 година: делът на стандартните модули намаля от 79% на 26%, докато делът на високоефективните модули нарасна от 17% на 74%.
Европейските компании бяха силно засегнати от ценовите тенденции. Неспособни да се конкурират с евтините модули, произведени от китайски производители, много европейски фирми бяха принудени да спрат дейността си. През 2024 г. преброихме голям брой фалити и закривания на фабрики. Китайските производители, разчитащи на огромния си производствен капацитет и държавните субсидии, продължават да доминират пазара. За европейските производители тези условия правят рентабилността все по-непостижима.
Ценовата обстановка доведе до толкова ниски цени на модулите, че много производители продават под производствените си разходи. А това изостря финансовите загуби. В опит да се справят с тези пазарни условия, китайските регулатори и индустриални асоциации, включително Китайската асоциация на фотоволтаичната индустрия (CPIA), предложиха мерки като определяне на минимална цена. Ако се стигне до налагането й, това ще установи минимален ценови праг за модулите с цел предотвратяване на по-нататъшно подбиване и възстановяване на стабилността на сектора.
Освен това, според някои доклади, повече от 30 водещи фотоволтаични компании в Китай са подписали „програма за самодисциплина“ на годишната среща на CPIA през декември 2024 г. По модел на управлението на доставките на петрол от Организацията на страните износителки на петрол това споразумение определя производствени квоти на участващите фирми. Квотите се основават на пазарния дял, капацитета и очакваното търсене. Те имат за цел да стабилизират сектора на фона на свръхкапацитета и забавящото се глобално търсене.
Очаква се цените на модулите да се повишат леко през 2025 г. поради промените в китайската политика за производство и износ. През ноември 2024 г. китайското правителство намали данъчната отстъпка върху износа на соларни продукти от 13% на 9%, с цел да стабилизира вътрешните пазари и да се справи със свръхпредлагането. Но това ерозира маржовете на печалба. Повишаването на разходите за суровини, особено за полисилиция, вероятно също ще допринесе за натиск върху цените нагоре.
За европейските пазари лекото увеличение на цените би могло да предостави възможности на местните производители да си възвърнат конкурентоспособността, поне частично. Някои производители вече обявиха планове да започнат производство на фотоволтаици в Европа.
Сценарии и стратегически съображения
Фотоволтаичният пазар в ЕС през 2024-2025 г. е в ключов момент, повлиян от комбинацията от фактори: растеж на база поклитики, постоянен ценови натиск и променяща се глобална динамика на доставките. Въпреки че се очаква растежът да продължи, неговата траектория зависи в голяма степен от това колко ефективно ще се справим с предизвикателства като тесните места в мрежата, закъсненията при издаване на разрешителни и несигурността на веригата за доставки.
При оптимистичния сценарий стабилното прилагане на политиките и координираните усилия за модернизиране на мрежовата инфраструктура и рационализиране на процесите за издаване на разрешителни биха могли да стимулират значителен растеж. В такъв случай фотоволтаичните инсталации в ЕС ще се увеличат с 10% през 2025 г. Стабилизираните цени на модулите биха повишили рентабилността по веригата на стойността. Това ще укрепи доверието на инвеститорите и ще създаде среда, в която европейските производители си възвръщат конкурентното предимство.
При по-умерен сценарий постепенните подобрения и продължаващата зависимост от вноса може да доведат до стабилен, но не толкова впечатляващ растеж. Цените на модулите остават под натиск, при което по-ниските разходи за инсталиране биха били в полза на потребителите и разработчиците.
Въпреки това може да се стигне и до сценарий на ограничено развитие – ако външни фактори като недостиг на суровини или ограничителни търговски политики изострят съществуващите проблеми с веригата за доставки. Това би довело до стагнация при инсталациите и по-високи разходи.
За да се справят с критичния период, заинтересованите страни трябва да възприемат стратегически подход. Доставчиците и производителите, особено работещите в Европа, трябва да се противопоставят на свръхпредлагането и ценовия натиск чрез повишаване на оперативната ефективност, създаване на партньорства и диференциране на продуктите си с високоефективни технологии и сертификати за устойчивост.
За политиците фокусът трябва да остане върху модернизацията на мрежата и намаляването на административните забавяния при издаването на разрешения. Същевременно е важно да се подкрепи местното производство чрез целенасочени стимули и публично-частни партньорства. От критично значение ще е международната дипломация за стабилизиране на глобалните вериги за доставки и насърчаване на лоялната конкуренция.