Италия и Starlink подкопават космическите амбиции на Европа

Европа е загрижена от доминирането на SpaceX в изстрелването на сателети
(снимка: SpaceX)

Италианското правителство преговаря със SpaceX за придобиване на сателитни интернет услуги Starlink за 1,6 милиарда долара, което предизвика разгорещен дебат в европейската общност.

Преговорите са започнали в средата на 2023 г., но са били в застой до неотдавнашната среща на италианския премиер Джорджо Мелони с Доналд Тръмп във Флорида, съобщи Блумбърг.

Въпреки че италианското правителство категорично отрича сделката със SpaceX да е обсъждана на срещата, фактът, че са водени преговори с компанията на Илон Мъск, е официално потвърден.

Потенциалното споразумение може да нанесе сериозен удар на европейския проект IRIS² – съзвездие от 290 сателита, предназначени да осигурят суверенни, сигурни комуникации за европейските страни и техните армии.

Проектът е на стойност 10,5 милиарда долара, а по план мрежата трябва да започне да функционира до 2030 г., като една от трите ѝ основни наземни станции ще бъде разположена в италианския регион Абруцо.

Реакцията на европейските политици на потенциалната сделка беше остра. Антонио Мизиани, бивш заместник-министър на финансите на Италия, я нарече неприемлива разпродажба на националния суверенитет”.

Бениамино Ирди, старши сътрудник в Атлантическия съвет, отбеляза, че решението на Италия да си партнира със SpaceX може да се възприеме като отхвърляне на идеята за европейска стратегическа автономия.

Ситуацията се усложнява от политическия контекст: Илон Мъск, считан за приятел и съюзник на Мелони, напоследък активно подкрепя десните политически сили в Европа. Той също има дългогодишен конфликт с Тиери Бретон, бивш комисар на ЕС за вътрешния пазар, който популяризира както проекта IRIS², така и Закона за цифровите услуги, насочен срещу дезинформацията онлайн.

Успехът на мрежата Starlink, чиито услуги са все по-търсени от американската армия, предизвиква безпокойство в много държави. Европейските служители са загрижени не само за доминирането на SpaceX на глобалния пазар за изстрелване на сателити, но и за нарастващото влияние на Мъск върху европейската политика.

Коментар