Звучи хубаво AI да работи вместо хората, но на практика това ще доведе до безработица, сътресения на пазара на труда, задълбочаване на неравенствата и в крайна сметка икономически проблеми, според ООН (графика: CC0 Public Domain)
Отличителната черта на изкуствения интелект е способността му да подкрепя човешкия интелект, сочи последният технологичен обзор на Организацията на обединените нации (ООН). Интелигентните машини позволяват по-ефективно сътрудничество между хората и роботите, което може да предизвика нова индустриална революция. Съществува обаче риск това да доведе до загуба на множество работни места, което предвещава икономически сътресения.
Докладът на ООН за технологиите и иновациите за 2025 г. прогнозира, че нова вълна от технологични промени скоро ще променят икономиката и обществото. Докладът предупреждава, че съществува риск използването на AI да замени много служители. Същевременно това няма да породи създаването на достатъчно нови работни места. Освен това тенденцията може да усили поляризацията на работните места и да увеличи неравенството в доходите.
Анализът посочва, че по-развитите страни е много по-вероятно да се сблъскат с подобни сътресения на пазара на труда и увеличаване на неравенството в заплащането. Докладът цитира Обединеното кралство като пример за страна, в която значителен дял от заетостта е в професионални и управленски професии, които са силно засегнати от намесите на AI. Отбелязва се, че загуба на работни места може да възникне и в чиновническите професии, поддръжката, техническите дейности – всичко това поради свързаната с AI автоматизация.
Технологично неравенство
Докладът подчертава, че почти половината от професиите, които биха могли да се възползват от възхода на AI, са изправени пред „цифрови бариери“. Налице е значителен дисбаланс, свързан с половете, в автоматизацията, до голяма степен защото жените са по-склонни да изпълняват такива професии, които сега се оказват най-засегнати от намесата на AI.
„Пропорцията на работните места, заемани от жени, които биват автоматизирани, може да се окаже до два пъти по-голяма от тази на мъжете“, предупреждава анализът на ООН. В същото време разделението между половете що се касае до дигиталните умения и достъпа до ИТ компентенции може да ограничи ползите от навлизането на AI за жените, потенциално разширявайки съществуващите неравенства.
Тъй като AI може да отнеме труда от хората, ООН отбелязва, че повишаването на производителността на работната сила зависи от дългосрочните структурни корекции на пазара на труда. Позовавайки се на констатациите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 2024 г., докладът заключава: „Ако AI бъде проектиран и използван предимно като технология, заместваща хората в труда им, в дългосрочен план намаляващият дял на заетостта в сектори, които са по-интензивни откъм въвеждане на AI, може да намали общия икономически ефект от повишаването на производителността“.
Служителите, които губят работата си заради изкуствения разум, може да бъдат наети в други сектори – такива с по-ниска производителност. На свой ред това може да доведе до поляризация на работните места и разширяване на неравенството в доходите.
Докладът препоръчва на правителствата да вземат мерки още сега. Добре е те да насърчават технологиите за AI, допълващи човешкия труд, чрез увеличено финансиране за научни изследвания и развитие, стратегически обществени поръчки и целеви данъчни стимули. „Подобряването на възможностите на пазара на труда и установяването на ясни пътища за кариерно развитие може да смекчи риска от изтичане на мозъци“, се посочва в него.
Технологично господство
ООН също така разгледа къде най-добре се развиват AI разработките. Докладът отбелязва, че повечето от водещите полупроводникови компании са от САЩ и други развити икономики, като САЩ притежават около една трета от топ 500 суперкомпютри и повече от половината от общата изчислителна производителност, въз основа на показателите за производителност на суперкомпютри TOP500 2024. Китай се класира на второ място с 80 от топ 500 суперкомпютри, въпреки че общата му изчислителна производителност е по-малко от една десета от тази на САЩ.
В тази връзка ООН предупреди, че повечето развиващи се страни имат ограничен капацитет за хардуер и инфраструктурата за AI. Това възпрепятства възприемането и развитието на технологиите за изкуствен интелект. Подобна тенденция би трябвало да породи опасения относно уязвимостите по веригата за доставки и интереса на правителствата да постигнат автономност в разработването на технологии, които са от решаващо значение за постигане на напредък в националните цели за развитие.
Кога ЕйАй ще дойде да ми прекопае лозето?