Един изпълнителен директор ще ръководи SAP от началото на 2014 г. Бил Макдермот ще поеме цялата власт, която споделя в момента с Джим Хагеман Снабе. Последният ще влезе в надзорния съвет на в немския софтуерен гигант.
Рокадата на върха в SAP ще влезе в сила след одобрение от акционерите – поне 25% от тях трябва да дадат доверието си на Макдермот.
В мотивите за оттегляне от заемания в момента пост Снабе изтъква желание да бъде по-близо до семейството си след над 20 години кариера в SAP.
Макдермот и Снабе оглавиха SAP през февруари 2010 г., наследявайки на поста Лео Апотекер, който напусна след недоволство от страна на клиентите и упреци в липса на ясна стратегия за развитие на компанията. По-късно Апотекер стана главен изпълнителен директор на HP, но не се справи с управлението на ИТ гиганта от Пало Алто и напусна преждевременно.
За три години и половина съвместна работа Макдермотт и Снабе похарчиха над 14 млрд. долара за покупка на компании с цел да укрепят позициите на SAP в областта на мобилните и облачни технологии, както и на пазара на системи за управление на бази данни. През този период акциите на SAP поскъпнаха със 70%, като това превърна разработчика в една от най-скъпите немски компании.
В момента SAP е най-големият доставчик на софтуер за управление на бизнеса и конкурира компании като Oracle и IBM. Анализаторът Хайнц Щефен от Fairesearch оприличава тандема Макдермот-Снабе на “чиста маркетингова машина”, а неговото разпадане като опит да се засили контрола над компанията от страна на нейната американска централа.
Според други анализатори, SAP няма да се откаже от модела с двама изпълнителни директори. Рей Уанг от Constellation Research прогнозира, че компанията ще назначи за втори директор Вишал Сика (Vishal Sikka), член на борда на директорите и ръководител на технологичното направление.
SAP разбира, че развитието на иновациите става по-бързо извън пределите на Германия, коментира Уанг.
За второто календарно тримесечие (април-юни) чистата печалба на SAP нарасна с 10% до 724 млн. евро. Приходите на компанията се увеличиха с 4% до 4,062 млрд. евро.