Въздухоплавателните средства са едни от най-сложните в транспорта. Компаниите от сектора, вкл. военния, работят непрекъснато за подобрения. Наскоро Lockheed Martin показа значителен напредък.
Заедно с Военновъздушните сили на САЩ, Lockheed Martin въвежда нов безпилотен летателен апарат (UAV). По същество UAV, наричан още дрон, е безпилотен самолет, който се задейства чрез различни средства и се държи във въздуха чрез комбинация от дистанционно управлявани технологии и автопилот.
Безпилотните самолети най-често се използват за разузнаване, но те могат да носят също полезни товари, когато ситуацията го изисква. За съжаление, UAV имат сериозен проблем: поради малкия си размер, в сравнение с пилотираните самолети, а оттам и на резервоарите за гориво, тези апарати не могат да остават продължително време във въздуха.
Новият Lockheed Fury 1500 може да лети повече от половин ден, по-точно – 15 часа. Самолетът се базира на Fury UAS и е предназначен за наблюдение и събиране на разузнавателна информация. Моделът може да се ползва от сухопътни военни сили и не се нуждае от писта.
Fury 1500 излита с помощта на пневматичен стартер и използва гориво JP8. Двигателят произвежда 2KW и задвижва ротор с три перки, разположени отзад. Самолетът лети на височина до 5,48 км и изминава разстояние до 2700 км, възползвайки се от въздушните течения.
Инфрачервени сензори се използват за сканиране по време на полет. Самолетът може да прави кръгове над съответни области за 15-16 часа, без да се нуждае от презареждане. Fury 1500 се управлява дистанционно, в реално време чрез софтуер STANAG 4586, но може да изпълнява и напълно автономни мисии.