Технологията DSL, която замени аналоговите модеми, допринесе изключително много за популяризиране на интернет по целия свят. Днес тя се счита за остаряла и неспособна да осигури висока скорост за предаване на данни по медните кабели. Но дали е така наистина?
Оказва се, че DSL има сериозни резерви. Специалистите дори говорят за втори живот на технологията. На Broadband World Forum в Амстердам редица компании демонстрираха образци на DSL оборудване, което поддържа скорост от 1 гигабит в секунда (Gbps) за крайния потребител, т.е. на нивото на оптичната мрежа Google Fiber.
Подобна скорост е възможна без полагане на оптични кабели, а по съществуващата телефонна инфраструктура с медни кабели, твърдят разработчиците. Новата технология се нарича G.Fast и с нея са ангажирани компании като Broadcom, китайската Triductor Technology и израелската Sckipio, съобщи CNET.
Очаква се 1Gbps скоро да стане необходимост за крайните потребители, предвид нарастващото мултимедийно съдържание с високо качество. Хората вече искат да гледат филми с висока резолюция в поточен режим, а не да ги свалят.
В някои страни от Европа и в САЩ технологията DSL не е особено популярна, като вместо нея се разчита на интернет, доставян по мрежите за кабелна телевизия. Съвременните стандарти в тази област също обезпечават високи скорости да предаване на данни към клиента – до 300-400 мегабита в секунда (Mbps).
За сравнение, G.Fast обезпечава скорост от 600 Mbps, ако оборудването е на 200 метра до клиента и 1Gbps – на 50 метра, като предаването е по съществуващата медна инфраструктура, твърдят разработчиците на технологията.
Triductor показа на форума в Амстердам чип за G.fast, който се очаква на пазара през първото тримесечие на 2015 г. Компанията Sckipio също демонстрира два G.Fast чипа – DP3000 за мрежи и CP1000 за домашно оборудване. Към тях се присъедини и Broadcom с прототипи на два G.fast чипа.
G.fast изисква използване на „векторна” технология, известна като VDSL. Тя минимизира интерференцията между различните медни комуникационни линии на потребителите.
Един от първите поддръжници на G.fast е операторът Telekom Austria. Наскоро компанията обяви, че е провела успешни тестове с технологията в реална среда. Очаква се инсталациите да започнат през 2016 г.