Изкуственият интелект ще стане стандартна характеристика за всеки смартфон в близките години. В момента водещите производители разработват собствени AI системи и усъвършенстват своите виртуални/гласови помощници.
Huawei, третият по големина играч на пазара за смартфони в света, вече разполага с процесор Kirin 970, в който е вграден блок с изкуствен интелект. Китайската компания постоянно усъвършенства AI технологията, а съчетаването на невронни мрежи с гласов помощник ще изведе на следващо ниво използването на смартфоните.
В момента гласовият помощник може да изпълнява команди, да намира информация и да диктува, но все още не е способен да разбира емоциите на хората. Huawei иска да реши този проблем – с помощта на микрофона и камерата на смартфона и ползвайки данни от носимата електроника, виртуалният асистент ще се научи да разбира как се чувства човек, в какво състояние е.
За новите разработки на компанията разказа в интервю за CNBC вицепрезидентът на потребителското подразделение, отговорен за разработката на софтуер – Феликс Чжан. Предполага се, че в резултат на усъвършенстването, виртуалният асистент ще стане действително персонален.
Крайната цел на Huawei е да превърне смартфона в истински компаньон, с който човек няма да се чувства самотен. Идеята за създаване на емоционален AI асистент е вдъхновена от научно-фантастичните филми, признават от компанията.
Анализаторите прогнозират, че в бъдеще виртуалните асистенти ще могат да разпознават настроенията на хората и да дават по-персонализирани отговори на основата на анализ на информацията. Към 2022 г. персоналните устройства ще знаят за нашето емоционално състояние повече, отколкото членовете на семейството ни, казват от Gartner.