Руската държавна компания Роскосмос планира да изгради спътникова система за достъп до интернет, която ще покрие цялата планета. Проектът ще бъде представен официално на 22 май т.г., според съобщения в руските медии.
Амбицията на Роскосмос е да конкурира аналогичните западни проекти – OneWeb Satellites на Airbus и OneWeb, O3b на SES, както и Starlink, развиван от космическата компания SpaceX на Илон Мъск, съобщи РИА Новости.
В официалното изявление се посочва, че на 22 май ще бъде представен „проект за създаване на национална система за покритие на територията на Земята с високоскоростен достъп до интернет и обезпечаване на непрекъснат канал за връзка за нуждите на безпилотния транспорт, интернет на нещата и защитеното предаване на данни“.
В следващите две години в реализацията на проекта ще бъдат инвестирани 299 млрд. рубли, като в най-скоро време – до юни т.г. – се очаква сформиране на консорциум с участието на Роскосмос, Внешекономбанк и други организации. Към края на 2020 г. трябва да бъде завършен първият етап на проекта, свързан с разработка и производство на прототипни компоненти на системата.
От Роскосмос подчертават, че със създаването на национална система за достъп до интернет, компанията не се отказва от по-нататъшно сътрудничество с международни партньори в рамките на OneWeb. Проектът на Роскосмос ще допълни системата OneWeb и се явява следващ етап в развитието на руските космически комуникационни системи.
super sateliten internet direktno ot izvora i ostanalite kurleji po traseto vun dostav4ici pod dostav4ici mekia
Целта е централизация и контрол върху Интернет. Русия, САЩ и Китай се конкурират не толкова за пари, колкото за контрол.
браво, добре звучи, а и както е казал колегата под мен идеята е да са напълно независими от другите, от както спряха да ползват петро долара всякак се опитват да ги спъват най-вече от САЩ, Китайците и те спират с петро долара сега и тях чувъркат първо с тея “Trade Wars” няма да се учудя и ако нета им пипнат.
Фофу ако успее да се докопа до някой компютър там от психодиспансера да видим кво ще каже 🙂
Не мисля, че целта е конкуренция.
Предвид развитието в гео-политически план последните години, целта е по-скоро паритет и независимост от други държави.