Microsoft добави функция за криптиране „от край до край” на чата и гласовите разговори за всички потребители на Skype. Файловете и съобщенията са достъпни само на устройството, от което е започната комуникацията.
Новата функция за неприкосновеност на частните разговори в Skype работи на мобилни платформи iOS и Android, както и на десктопи Windows, macOS и Linux, съобщават от разработчика.
При криптирането „от край до край” ключът е известен само за двамата общуващи помежду си потребители. В резултат на това, трети лица не могат да получат достъп до тяхната кореспонденция или да ги подслушват, дори и ако прихванат данните в шифриран вид.
Криптирането в Skype се извършва с помощта на протокола Signal, разработен първоначално от некомерсиалната организация Open Whisper Systems за нейния собствен месинджър с отворен изходен код, който според специалистите е един от най-сигурните на пазара.
Показателно е, че Едурад Сноудън, бившият служител на ЦРУ, който е преследван от властите в САЩ за държавна измяна, се изказа доста ласкаво за Signal.
Как работи криптирането в Skype? До началото на конфиденциалния разговор, потребителят трябва да отиде в профила на своя събеседник и да натисне бутона за започване на личен разговор, след което избраният събеседник получава покана да се присъедини към разговора.
С приемане на поканата, цялата история на кореспонденцията се криптира и е достъпна само за двамата общуващи потребители, заобикаляйки облака на Skype, където се съхраняват преписките от обикновените чатове и групи. По същия начин работят секретните чатове на месинджъра Telegram.
Налице са и някои ограничения, свързани само с криптираните „от край до край” чатове в Skype. Така например, в даден момент потребителят може да участва само в една лична дискусия, а историята на съобщенията е достъпна само на устройството, от което е започнат разговорът.
Еб.аа маата на Скайп, после на Нокиа, а сега на всичко до квото се доберат… Мразя ги тея пе.дали
Оригиналното криптиране на Skype беше достатъчно добро. Но, там ключовете се управляваха от потребителите, което не се харесва на властите.
Няма значение колко е добър един протокол, ако не е ясно кой управлява ключовете …
дет МС са стапили, трава поичи не е никанал.