Пазарът на смартфони пред „заспиване”

Бизнесът със смартфони се развива по сценария на ноутбуците, където няколко бранда контролират по-голяма част от пазара

Смартфоните отдавна изместиха компютрите като най-популярен и динамичен продукт на технологичния пазар. Докога обаче ще продължи приказката с постоянно нарастващите продажби на умни телефони?

Анализатори твърдят, че бизнесът със смартфони навлиза в период на застой, с нулеви ръстове. Прогнозата е на Джеф Пу от китайската инвестиционна компания GF Securities за настоящата и следващата година. Очаква се отслабване в търсенето на устройства и същевременно засилване на консолидацията на пазара.

Като причини за застоя анализаторът посочва почти пълното насищане на пазара и високата степен на проникване на смартфоните в повечето развити страни и Китай, плюс липсата на технологични иновации, които да накарат потребителите по-често да обновяват телефоните си.

Според доклада на GF Securities, данни от който публикува Taipei Times, поради усилващата се консолидация, шест водещи бранда – Samsung, Apple, Huawei, Oppo, Vivo и Xiaomi – контролират в момента 75% от пазара на смартфони. За сравнение, в началото на 2018 г. техният сумарен дял възлизаше на 72%, а през второто тримесечие на миналата година беше 66%.

„Предполагаме, че секторът на смартфоните ще се развива по същия сценарий, както ноутбуците, където на четирите водещи производителя от края на 2015 година се падат над 70% от общия обем на доставките. При това по-малките брандове  ще продължат да бъдат изтласквани”, сочи докладът.

Анализаторите предупреждават, че отсъствието на ръст и технологичната стагнация могат да доведат до проблеми с поддръжката на оперативния марж на доставчиците на компоненти за смартфони.

Ситуацията ще се усложни допълнително от това, че в стремежа си към диференциране на устройствата, производителите ще харчат все повече за оптични и полупроводникови компоненти, както и в интегрирани в дисплеите скенери на пръстов отпечатък (FOD), докато разходите за други компоненти ще намаляват, което ще се отрази негативно на някои участници в каналите за доставки.

Пробуждане на пазара за смартфони се очаква през 2020 година, като основният фактор за това се очертава внедряването на мобилни мрежи от пето поколение (5G) от големите телекоми в САЩ и Азия.

Коментари по темата: „Пазарът на смартфони пред „заспиване””

добавете коментар...

  1. Петко

    Нека да заспи и на смартфоните ще им дойде краят рано или късно.
    Всеки нормален, сериозен и практичен човек има възможност да си купи и ползва съвсем обикновен мобилен телефон с единствена функция за разговор. Всичко останало по смартфоняците да ти излиза тир бушон, четка за зъби и разните смарт апове са напълно излишни.

  2. Цецо

    Няма да заспи пазара спокойно. Като мине гаранцията пак ще трябва да се купува нов смартфон, защото иначе става само за кофата…..

  3. Шиле

    5G за какво ми е и не ми трябва както на мен така и още маса хора!?
    Освен това и да пуснат 5G няма никой оператор да спира 4G мрежите. Ако не са запрограмираните несменяеми батерии да се развалят и глупавите приложение – няма да има съвсем никак причина за честа смяна и покупка на нови.

    Смартфоните са пари хвърлени на вятъра – не могат и няма да заменят компютрите за професионална работа.

  4. Димитър Иванов

    За мен е направо учудващо как през последната 1-2 години това не се случи.

    Реално пак си имаше досто силно насищане на пазара. Иновации и подобрения като отрязан екран в горната част, по-тънки или без рамки, двойна камера, повече РАМ памет, малко по-бърз процесор, пръстов отпечатак в екрана, а не на бутона, може би пропускам още няколко дребни са си направо нищо на фона на вече силно развитите смарт телефони!

    Да, може би има някаква фаза, инерция в последната 1-2 години, при която определен брой хора е било нужно да подновят по-стари телефони. Но, ако и тази инерция вече е отминала, струва ми се статията е точна.

    Единственото по-интересно ново нещо, за което се сещам е AI в телефона. Но, дали това ще е достатъчно интригуващо и полезно, предстои да видим.

  5. Anonymous

    Ами то не може все да лапаш…

Коментар