Както се очакваше, българската администрация преустановява хартиения обмен на документи, считано от утре, 1 ноември, съобщиха от Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ).
Повече от 700 централни, областни и общински структури преминават към изцяло електронен документооборот помежду си. Мярката, заложена в законодателството, ще доведе до 6-кратно увеличение на ефективността на административния обмен. На годишна база се очаква да бъдат спестявани повече от 100 тона хартия, значително да намалеят разходите за закупуването й, както и за печатни консумативи, куриерски услуги и др.
Към края на октомври т.г. 719 са реалните участници в Системата за електронен обмен на съобщения (СЕОС), чрез която се осъществява електронният документооборот. Това е първата приложена на национално равнище всеобхватна мярка за премахване на хартиената администрация и за намаляване на административната тежест за гражданите, бизнеса и за самите администрации, подчертаха от ДАЕУ.
Електронният обмен на документи е сигурен и се извършва в контролирана среда, а документите са гарантирани с електронен подпис. Това позволява да бъде проследено точното време на изпращане, получаване и регистриране на документа. По този начин се повишава контрола върху институциите, както от страна на потребителите, така и между самите администрации.
Със свое решение от октомври т.г. кабинетът задължи централните администрации да разширят цифровите си услуги като регистрират свои профили в Системата за сигурно електронно връчване (е-Връчване), поддържана и развивана от Държавната агенция „Електронно управление“. Това означава, че след 30 ноември 2018 г. граждани и фирми ще могат да взаимодействат сигурно и изцяло по електронен път с централните администрации и подопечните им структури.
Администрациите, които не разполагат с технически ресурс да се включат чрез своите документооборотни системи в Системата за електронен документооборот, могат като временна алтернатива да осъществяват електронен обмен на документи през системата на ДАЕУ за електронна препоръчана поща е-Връчване.
То системата не я правят хората от администрацията, а програмистите. Естествено е, че за последните е много по-лесно да направят всичко електронно.
Тук мисля, че става дума основно за обмена на документи между администрациите, а не от физически и юридически лица към администрациите. Разбира се, има и не малко напълно електронни документи от физ и юр лица към администрациите, но това е друга тема.
Доколкото познавам българската администрация, електронните документи ще представляват сканирани копия на хартиени такива. За да са реално електронни документи, трябва да са във формат за електронни документи, най-добре ODF.