Как ще повлияе навлизането на изкуствения интелект върху работните места на хората? Този дебат се води с години, а най-новото откритие на изследователите сочи, че работещите на бюро ще са най-силно повлияни от навлизането на AI. Повлияни обаче не значи непременно „застрашени”.
Автоматиката вече променя осезаемо много от индустриите и работните места в тях. Когато става дума за професиите, свързани с рутинни, повторяеми дейности, роботизацията е промяна, която е добре дошла.
Сега се оказва, че „добре платените професии, които се вършат на бюро, и офисните работни места може би ще са най-силно изложени на AI”, според анализторите от Brookings Institution, на които се позовава публикация във Forbes. „Изложени” е интересно понятие, използвано тук, защото то не означава непременно, че дадените професии ще бъдат елиминирани и изличени. То значи, че ще бъдат повлияни по някакъв осезаем начин.
Казано с други думи, изкуственият интелект може да промени работата в почти всяка професионална група, обясняват от Брукингс.
Сред най-повлияните ще са бизнес-финансово-технологичните индустрии. Може би легионите от търговци на акции на Уол Стрийт ще могат да дишат по-лесно – решенията им ще бъдат заменени от пресметливи и хитри алгоритми.
Очаква се изкуственият интелект да открие нови възможности за заетост, напр. за софтуерни инженери, създаващи алгоритми, които позволяват на автоматизираните системи за търговия да се учат в движение (за разлика от точното следване на предписани от човека правила според „дърво” за вземане на решения).
„Изложен не означава непременно изместен”, казва Марк Муро, старши сътрудник и директор политики в Brookings и съавтор на доклада. „Какви работни места ще бъдат засегнати от AI? По-добре платените, по-добре образовани работници ще са обект на най-силно излагане”.
Това може да означава, че изкуственият интелект ще се намеси силно в ежедневната им дейност, например допълвайки работата им, освобождавайки ги от рутинни действия, поемайки досадните задачи и тези с висок риск от човешка грешка.
„Изкуственият интелект може да допълни човешката работа в много от професиите и регионите”, казва Муро. Сред посочените примери са юридическите професии, които са свързани с голям обем писане, извличане на текстове от огромни бази и др.
Тъй като изкуствен интелект на практика означава доста широк спектър от технологии, служещи за безброй цели, то няма единна дефиниция, която да обхване всичко, което AI прави и може да прави за професионалистите от различните области. Доколкото изкуственият разум би следвало да може да разбира реч, да разпознава изображения и да прогнозира, той може да помага по много начини на работещите на бюро.
„Въпреки че изследванията за приложението на роботиката и софтуера за автоматизация продължават да показват, че по-слабо образованите работници с по-ниски заплати могат да бъдат най-засегнати, настоящият анализ предполага, че по-добре образованите, по-добре платени работници ще бъдат най-повлияни от новите AI технологии”, гласи докладът.
Освен всичко друго, докладът сочи и, че добре образованите, добре платени работници с широк кръг от знания и умения ще се окажат много по-добре подготвени да посрещнат промените, които носи изкуственият разум. Те ще съумеят бързо и гъвкаво да се възползват от възможностите, които голямата промяна ще им поднесе, казва Муро.
хехе, авторчето моля ти се, ама наистина ти се моля, виж дефиниция за истински изкуствен интелект! Благодаря