Ако някога мрежовите устройства бяха непосилно предизвикателство за начинаещите потребители, сега повечето хора могат да се справят безпроблемно с инсталирането и конфигурирането на безжичен рутер, ползвайки документацията на продукта и с малко помощ от интернет. Рутерът вече е във всеки дом, за да осигури ефективно споделяне на интернет връзката между множество устройства – компютри, таблети, смартфони, конзоли и др., а управлението му е сравнително лесно за съвременния потребител, който е все по-компетентен в цифровите технологии.
С няколко прости стъпки се инсталира и конфигурира гигабитовият рутер Tenda AC6, който ви представихме наскоро. Това е двубандов Wi-Fi рутер AC1200 (работи в честотните диапазони 2,4GHz и 5GHz, със сумарна скорост 1187 Mbps), който се свързва през гигабитов WAN порт към интернет и освен безжични комуникации предоставя още 3 LAN порта 10/100 Mbps за жично свързване на домашни устройства.
В случай, че достъпът ви до интернет е през кабелен модем, първо го изключете от захранването. След това включете рутера, свържете го към модема през WAN порта, като използвате Ethernet кабела от комплекта, и включете отново модема към захранването. Ако достъпът ви до интернет е по Ethernet кабел, без модем, просто свържете кабела от доставчика директно във WAN порта на рутера, като преди това сте го включили към захранването.
Следващата стъпка е да свържете към рутера желаното устройство – например лаптоп. Това може да стане безжично или с Ethernet кабел към един от трите LAN порта, разположени на задния панел на Tenda AC6. При безжично свързване трябва да въведете името на Wi-Fi мрежата (SSID) и паролата – те са изписани отдолу на рутера. Разбира се, на по-късен етап може да сменените името на мрежата и паролата с други, което означава, че ще трябва да ги въведете повторно при първоначалното свързване на лаптопа към AC6.
Сега остава да завършите свързването към интернет, като влезете в настройките на рутера през уеб-базиран интерфейс. За целта въведете в адресната лента на браузъра tendawifi.com или IP адрес 192.168.01 и натиснете Enter. Когато вече сте в контролния панел на рутера, следвайте инструкциите на помощника за инсталиране.
Първата стъпка е да изберете типа връзка и да въведете данните на интернет доставчика. След това въведете името на безжичната мрежа и паролата за достъп – тук можете да използвате една и съща парола за достъп до Wi-Fi мрежата и за вход в администраторския панел на рутера, но е препоръчително да зададете различни пароли. Това е всичко – вече сте свързани към интернет.
Ако заменяте стар рутер с AC6, но сте забравили потребителското име и парола, което ще ви попречи да завършите свързването към интернет, това не е голям проблем. Tenda AC6 може да прочете потребителското име и паролата, като свържете един от LAN портовете му към WAN порта на стария рутер.
Главният прозорец на контролния панел показва диаграма на връзката, имена на мрежите, брой на устройствата в мрежата, IP адрес, скорост на връзката и версия на фърмуера. От панела вляво можете да влезете в различни настройки на рутера, вкл. интернет, Wi-Fi, системни, родителски контрол, VPN, за напреднали потребители и конфигуриране на мрежа за гости.
Така например, в раздела Wi-Fi Settings на контролния панел ще откриете опции за промяна на името на мрежата и паролата, за разрешаване/забраняване на функционалности като Beamforming+, WPS, работа на рутера като повторител, точка за достъп и др.
Функция WPS позволява безжично свързване на устройства към мрежата без въвеждане на данни, ако самите устройства също поддържат WPS. Бутонът WPS е разположен на задния панел на рутера, като играе ролята и на Reset бутон за нулиране до фабричните настройки, когато бъде натиснат по-продължително.
AC6 може да се управлява и от мобилно приложение Tenda Wi-Fi, достъпно за сваляне свободно. Тази апликация ще ви позволи да конфигурирате домашната си мрежа директно от смартфона.
Домашният рутер Tenda AC6 се позиционира като достъпно устройство за стрийминг на 4К видео и онлайн игри и е способен да оползотвори напълно потенциала на гигабитовата оптична връзка към интернет. Моделът се предлага на българския пазар на цена около 50 лева с включен ДДС и гаранция две години.
Тенда са номер 0 рутери. Нямат аналог!