Поставена под ударите на санкции от правителството на САЩ, Huawei се презапасява с чипове за десетки милиарди долари, става ясно от репортаж по темата на японската агенция Nikkei.
Китайската компания не може да инсталира в новите си смартфони услугите на Google, а скоро няма да може да разчита и на производствените възможности на TSMC за мобилните си чипове Kirin. Удар понесе и телекомуникационният бизнес на Huawei.
Оказва се обаче, че още преди две години Huawei е очаквала подобно развитие на ситуацията и е започнала да се запасява с определени продукти. Миналата седмица компанията съобщи официално, че през 2019 г. е похарчила 23,45 млрд. долара за покупката на различни чипове и компоненти, което е със 73% повече, отколкото през 2018 г.
Huawei не разкрива подробности какви точно продукти е закупила, но според информирани източници, на първо място това са FPGA Xilinx, аналог на които не предлага никой извън пределите на САЩ. Тези чипове се използват в базови станции и друго телекомуникационно оборудване.
Твърди се, че в момента Huawei разполага с достатъчно големи запаси от FPGA, за да може да работи без нови доставки в продължение на година и половина и дори две години.
Освен това Huawei е закупила и вероятно продължава да купува сървърни процесори Intel и AMD. Компанията е придобива чиповете по обходни пътища, след като загуби възможността да купува директно от производителите.
Нещо повече, Huawei е готова да плаща за продуктите по цени, по-високи от пазарните. Известно е също, че компанията се е запасила и с чипове памет DRAM и NAND.
Чебурите не могат да спят спокойно. Къде са техните оригинални собствено производство чипове? Няма ги нали? Освен това комуняжкия режим работи на 5 прословутите петилетки, а тук сега с чуждите купени чипове ще изкарат едвам 1-2 години.
Чебурашките вече ще спят спокойно, фирмата на братският комунистически китайски народ ще може да издържи още известно време.
Въпреки лошите американски мръсни капиталисте дето взели да решават кой и какво може да купува или продава на собственият си пазар.