Загубата на данни от смартфона е често срещано явление, затова създаването на резервно копие е силно препоръчително. Ето как може да стане това в Android устройствата.
Много Android смартфони поддържат две услуги за резервно копиране. Докато в iOS на Apple това е само iCloud, при Android са налични Google Drive и собствено облачно хранилище на производителя на устройството.
Немалко потребителите избират вграденото решение, заради по-дълбоката интеграция с фърмуера и автоматичната му работа. Но услугата на Google e предпочитана от други, заради големия обем на хранилището в облака и интеграцията с останалите Google услуги, която води до икономия на сторидж пространство.
Създаване на резервно копие в Android
Google Drive работи просто и автоматизирано. Ето как:
- Свалете приложението Google One и се идентифицирайте;
- От начална страница отидете на „Настройване на резервни копия на данните”;
- Изберете данните, които искате да добавите в резервното копие;
- Натиснете „Създаване на резервно копие сега”.
Това действие ще доведе до съхранение на резервно копие с избраните данни – само снимки и видео, мултимедийни съобщения и въобще данни, съхранявани в паметта на устройството. Даже ако изберете съхранение на всички данни, размерът на резервното копие няма да превишава 2GB, при положение, че безплатното облачно хранилище в Google Drive, на базата на което работи Google One, е 15GB. За удобство и икономия на място всяко ново резервно копие заменя предишното.
Възстановяване на данни в Android
Възстановяването на резервно копие се извършва също толкова лесно:
- Задайте от настройките „Нулиране на устройството” и изчакайте да завърши рестартирането. Когато Android ви предложи да извърши първоначална настройка, идентифицирайте се със своя акаунт в Google;
- Изберете параметри за възстановяване на данните от резервно копие;
- Изчакайте, докато копието се инсталира на устройството и това е всичко.
Заради дълбоката интеграция с останалите Google услуги, приложението Google One позволява да се съхраняват резервно само ключовите приложения, в резултат на което се пести облачно пространство.