Промени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), предложени от министъра на електронното управление, ще улеснят достъпа до набори от данни чрез единната точка за достъп до отворени данни – Порталът за отворени данни, съобщиха от МЕУ.
Предложените промени в ЗДОИ произтичат от приетата през 2019 г. актуализирана правна рамка на повторното използване на информация от обществения сектор и отворените данни – Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. (Директивата за отворени данни).
Директивата цели да осигури по-лесен достъп до данни, съхранявани и предоставяни от организациите от обществения сектор, във формати, които са достъпни, лесно откриваеми и могат повторно да се използват чрез електронни средства, поясниха от МЕУ.
С проекта на акт се предвижда публичните институции да осигуряват практически механизми за улесняване на съхраняването на документите, предоставени за повторно използване, включително и чрез предоставяне на информация относно правата за повторно използване и наличните помощ и насоки.
Предвидено е също безплатно повторно използване на динамичните данни, научноизследователските данни и наборите от данни с висока стойност.
Нов текст в ЗДОИ посочва два начина на предоставяне, при възможност, на исканата от заявителя информация по електронен път – чрез публикуване на Портала за отворени данни и чрез квалифицирана услуга за електронна препоръчана поща, включително и Системата за сигурно електронно връчване.
На Портала за отворени данни организациите от обществения сектор трябва да осигурят свободен публичен достъп до е-документи, информация и данни в машинночетим отворен формат при разработка, надграждане или внедряване на информационни системи.
С предложенията се акцентира и на достъпа до обществена информация през Платформата за достъп до обществена информация, поддържана от Министерския съвет, уточниха от МЕУ.