Над две трети (69%) от участниците в анкета на Microsoft за онлайн безопасност на децата споделят, че през изминалата година са се сблъсквали с онлайн риск под някаква форма. Най-често срещаните видове риск в световен мащаб са дезинформацията и множеството форми на лични обиди – кибертормоз, реч на омразата и заплахи за насилие.
Обединеното кралство (50%) и Германия (56%) са държавите, които най-малко са се сблъсквали с онлайн риск, докато Филипините (86%) и Чили (79%) най-често са се срещали с риск. Родителите често подценяват онлайн опасностите, които застрашават тийнейджърите във всички категории, сочи проучването.
Тийнейджърите са изложени на много повече онлайн рискове, отколкото техните родители предполагат: 74% от тийнейджърите са преживели някакъв риск, докато само 62% от родителите го подозират – разлика от цели 12 процентни пункта.
Освен това родителите подценяват опасностите във всички категории: най-големите пропуски са свързани с реч на омразата, следвана от заплахите за насилие, излагането на съдържание, свързано със самоубийство или самонараняване, както и кибертормоза и малтретирането. Като пример за това може да се посочи, че докато 39% от тийнейджърите са се сблъсквали с реч на омразата онлайн, то само 29% от родителите съобщават за това, че децата им са се сблъсквали с нея.
Ситуацията е сходна и когато става въпрос за заплахи, свързани с насилие: 19% от тийнейджърите са се сблъсквали с това, докато родителите, които знаят, са само 11%. Проучването установява също, че тийнейджърите са по-загрижени за бъдещи заплахи, свързани с насилие, отколкото техните родители.
По-голямата част от тийнейджърите (60%) не крият риска, с който се сблъскват в интернет: 71% от засегнатите младежи споделят за преживяното с техните родители, 32% – с приятели, а 14% – с други възрастни.
Повечето родители споделят, че предприемат различни стъпки, с които да предпазят своите деца онлайн, включително да проверяват профилите и данните на децата си, както и да преглеждат дневната им активност. Освен това се опитват да говорят редовно с тях във връзка с онлайн дейността им.
Проучването показва, че родителите като цяло разглеждат функциите за безопасност като мощни инструменти, които подпомагат техните деца да бъдат в безопасност онлайн. 81% споделят, че те самите използват поне един такъв вид инструмент.
Установено е още, че родителите на по-малки деца (на възраст 6-12 години) са много по-склонни да използват инструменти за сигурност, базирани на платформи (средно 4,4), в сравнение с родителите на тийнейджъри (3,5). Родителите смятат, че най-ефективни са инструментите за преглед на поканите за приятелство от техните деца (71%) и за контрол на онлайн разходите (69%).
Проучването потвърждава, че всички участници – технологични компании, правителства, граждани и семейства – трябва да продължат да си сътрудничат за един по-безопасен интернет. Четирите стълба на дигиталната сигурност, според Microsoft, са архитектурата на платформата, модерирането на съдържание, културата и сътрудничеството.
Сигурността на дизайна е от изключително значение както при архитектурата на платформата, така и при генерирането на функции за сигурност за семействата. От решаващо значение за защитата на потребителите е също и прилагането на правила, свързани със сигурност, чрез ясни политики и последователни, пропорционални мерки.
Огромното мнозинство от анкетираните са съгласни с всички тези цели, като 85% очакват модериране по отношение на незаконно съдържание (28%) и законно, но вредно съдържание (57%).