Глобалният срив на услугите на Meta по-рано днес вероятно е причинен от повреда на подводните кабели за данни в Червено море в резултат на атака от хусите. Това е една от версиите, към която клонят репортажите в западни медии.
Повреда на подводните кабели в Червено море отпреди няколко дни е довела до прекъсване на телекомуникационните мрежи. Доставчиците са били принудени да пренасочват до една четвърт от трафика между Азия, Европа и Близкия изток, включително интернет трафика, съобщи CNN.
Кабелите, принадлежащи на четири големи телекомуникационни мрежи, са били „прекъснати”, причинявайки „значителни” смущения в комуникационните мрежи в Близкия изток, според хонконгската телекомуникационна компания HGC Global Communications. Около 25% от трафика между Азия, Европа и Близкия изток е бил засегнат, според официално изявление на HGC от понеделник.
Компанията съобщи, че пренасочва трафика, за да сведе до минимум смущенията за клиентите, и също така „разширява помощта на засегнатите бизнеси”. HGC не казва как кабелите са били повредени или кой е отговорен за това.
Базираната в Южна Африка компания Seacom, която притежава една от засегнатите кабелни системи, заяви пред CNN, че ремонтът няма да започне поне още един месец, отчасти поради времето, необходимо за осигуряване на разрешителни за работа в района.
Подводните кабели са невидимата сила, движеща интернет, като много от тях са финансирани през последните години от интернет гиганти като Google, Microsoft, Amazon и Facebook Meta. Повредата на тези подводни мрежи може да причини масови прекъсвания на интернет, както се случи след земетресението в Тайван през 2006 г., отбелязва CNN.
Унищожаването на кабели в Червено море идва седмици, след като официалното йеменско правителство предупреди за възможността бунтовниците Хути да се насочат към кабелите. Подкрепяните от Иран бойци вече прекъснаха глобалните вериги за доставки, като атакуваха търговски кораби в решаващия воден път.
Миналата седмица израелският информационен бюлетин Globes предположи, че хусите стоят зад повредата на кабелите. Лидерът на йеменските бунтовници Абдел Малек ал Хути отрече обвиненията. „Нямаме намерение да се насочваме към морски кабели, осигуряващи интернет на страните в региона”, каза той.
Оттогава хусите обвиняват британски и американски военни части, действащи в района, за щетите, според публикация на официалната информационна агенция на бунтовниците.
CNN се свърза с правителствата на Обединеното кралство и САЩ за коментар. Главният дигитален директор на Seacom Пренеш Падаячи каза, че получаването на разрешителни от йеменските морски власти за ремонт на кабелите може да отнеме до осем седмици. „Клиентският трафик ще продължи да се пренасочва, докато не успеем да поправим повредения кабел”, добави той.
Сред другите засегнати мрежи е Азия-Африка-Европа 1, кабелна система от 25 000 километра, свързваща Югоизточна Азия с Европа през Египет. Повреден е също Europe India Gateway (EIG), който свързва Европа, Близкия изток и Индия – основен инвеститор в него е операторът Vodafone, който е отказал коментар.
Според информация от уебсайта на компанията, Vodafone може да изпраща интернет трафик през около 80 подводни кабелни системи, които достигат до 100 държави.
Повечето големи телекомуникационни компании разчитат на множество подводни кабелни системи, което им позволява да пренасочват трафика в случай на прекъсване, за да осигурят непрекъсната услуга.