Производителите на батерии за комунални системи – най-вече за съхранение на електроенергия от ВЕИ инсталации – ще се радват на значителен пазарен растеж тази година. Сегментът ще отбележи съществено увеличение, прогнозират анализаторите.
Пазарът на т. нар. „стационарни“ хранилища е нараснал с 61%, а цените на системите „до ключ“ са намалели с 43% спрямо 2023 г. През април цифрите бяха на рекордно ниско ниво от $115/kWh за двучасови системи за съхранение на енергия.
Разглеждайки годишното производство на литиево-йонни батерии от китайските доставчици и предвид разбивката съобразно приложенията, анализаторите стигат до извода, че стационарното съхранение на енергия изпреварва потребителската електроника като второто по големина приложение в производството на батерии. Глобалният пазар за стационарно съхранение на енергия почти се е утроил през 2023 г.
Дори взети заедно, и двете ниши реално са много назад след батериите за електромобили. BNEF обаче посочва, че съотношението на търсенето на батерии за електромобили към търсенето на стационарни батерии е спаднало: от 15 към 1 до едва 6 към 1 през последните четири години.
Растежът в сегмента е много по-бърз от растежа при батериите за електрически превозни средства, но от по-малка база, а прогнозираното търсене показва, че сегментът продължава да нараства изключително бързо. Това отчасти се дължи на въведената в Китай норма за съвместно разполагане на системите за слънчева и вятърна енергия с модули за нейното съхранение, наред със Закона за намаляване на инфлацията в САЩ и мерките, въведени в Европа, Япония и Латинска Америка, наред с други.
Когато става дума за ЕС, Германия и Италия са водещи на пазара на домашни батерии за съхранение на енергия.
Що се касае до технологията, BNEF очаква никел-манган-фосфатните акумулатори да задържат пазарен дял от само около 1% до 2030 г., тъй като по-евтината и потенциално по-безопасна химическа формила на литиево-желязо-фосфатните „колеги“ набира пазарен дял.
Иванчо Простия
Не си разпространявай простотията, моля!
Радвайта се, радвайте се! След няколко години ще ядете повредени фотоволтаици на сандвич.