AI ще „изяде” милиони работни места

Административните и секретарските длъжности вероятно ще бъдат най-силно засегнати от бума на AI технологията (графика: CC0 Public Domain)

Изкуственият интелект може да „изяде” милиони работни места. Това обаче не е толкова страшно, колкото звучи, защото на практика развитието на технологията създава нови работни места. То в крайна сметка „дърпа” работещите в други сегменти на икономиката.

Изкуственият интелект ще елиминира до около една десета от работните места, но това не е толкова страшно, защото същевременно се отварят и множество нови позиции. Това обяви мозъчния тръст на Тони Блеър, известен като Институт Тони Блеър (TBI). Анализ, направен конкретно за британския пазар на труда, сочи, че ще изчезнат между 1 и 3 милиона работни места в частния сектор – до около една десета от от всички 33 милиона работещи на Острова.

Нови работни роли

Същевременно растежът на технологията създава нови работни роли, според мозъчния тръст. Затова TBI не очаква мащабът на „изместването” да се отрази в дългосрочни загуби на работни места. Анслизът прогнозира, че общите загуби ще бъдат доста скромни реално, тъй като „AI създава ново търсене на работници и ги дърпа обратно в икономиката”.

Предположението на анализаторите е, че изкуственият интелект вероятно ще увеличи динамиката на пазара на труда, като подтикне повече работници да напуснат съществуващите понастоящем работни места – и да започнат работа на нови позиции.

Подобен процес ще изисква „надграждане” на инфраструктурата на пазара на труда, каза TBI. Това може дори да включва система за ранно предупреждение, показваща как дадена работа може да бъде засегната от навлизането на изкуствения интелект.

Докладът изчислява, че внедряването на AI може всъщност да повиши БВП – мярка за икономически растеж – с до 1% през следващите пет години.

TBI описва навлизането на изкуствения разум като „съществено политическо предизвикателство”. Това означава, че предстоящите сътресения и размествания на пазара на труда ще зависят много от фактори като какви инструменти ще се появят през следващото десетилетие, какви инвестиционни решения ще бъдат взети от частните фирми и какви правителствени политики ще бъдат въведени, за да ускоряват или забавят прилагането на новата технология.

Мозъчният тръст казва, че AI „със сигурност” ще замени някои работни места, но може да създаде повече нови – чрез повишаване на производителността на работниците. А това в крайна сметка ще увеличи икономическия растеж и ще създаде повече работни места.

Може също така да се окаже, че изкуственият разум следва модела на предишните технологични пробиви чрез създаване на продукти и сектори, които изискват от работниците да поемат изцяло нови задачи и роли.

Кои позиции ще отпаднат

По всяка вероятност административните и секретарските длъжности ще бъдат най-засегнати от бума на технологията. Ще ги следват продажбите и обслужването на клиенти и банкирането и финансите. Тези работни места ще спестят най-много време от внедряването на AI, се казва в доклада.

Очакванията на анализаторите са, че по-голямата част от новопридобитата ефективност вероятно ще дойде от продукти, които изпълняват „когнитивни задачи” – такива като чатботовете – вместо хардуер с AI като например роботи, които извършват чисто физическа работа. По този начин секторите, които включват сложна ръчна работа, например строителството, вероятно ще бъдат по-малко засегнати от бума на изкуствения разум, се казва в анализа.

Все пак ще бъдат засегнати такива работни места, които включват „рутинни когнитивни задачи” като секретарската работа. Сериозни промени ще има и в индустриите, които генерират големи количества данни, например банкирането и финансите. Те са тези, които могат и доста лесно да обучават AI модели.

Коментар