Само 35% от финансовите лидери вярват, че техният набор от софтуер и технологии е в крак с нуждите на съвременния финансов директор и ще може да поддържа бъдещ растеж, разкри проучване на глобалната платформа за управление на бизнес разходите Payhawk. Това означава, че са необходими големи инвестиции, за да се преодолее този проблем.
Докладът „Технологичните проблеми пред финансовите директори“ изследва как те виждат ролята си днес, проучва доколко техният настоящ набор от софтуер и технологии поддържа развиващата им се роля и какви промени са планирани в бъдеще. Изследването, проведено от независимата изследователска компания Coleman Parkes, анкетира 1000 финансови лидери в големи организации в България, Обединеното кралство, Франция, Германия, Нидерландия и Испания.
Основни изводи от доклада:
- 93% от финансовите директори вярват, че ролята им се е разширила през последните три години и сега обхваща сфери като регулаторна съвместимост, устойчивост и глобална експанзия.
- Само 35% от финансовите директори казват, че технологиите, с които разполагат в момента, отговарят на текущите им нужди, а 99% са имали технологичен проблем през последната година.
- Средното увеличение на инвестициите в технологии в помощ на финансовите директори ще бъде 18% през следващите пет години и на средна стойност от €177 000.
- През следващите пет години се очаква използваните нови технологии да доведат до 14% увеличение на приходите, 16% увеличение на средния годишен темп на растеж (CAGR) и 20% увеличение на оперативния паричен поток.
Ролята на финансовия директор еволюира
Проучването установява, че днес 93% от финансовите директори имат много по-разширена роля в сравнение с преди три години. Финансовият директор вече не е единственият професионалист, вземащ финансови решения, както беше в миналото. Сега той също има ключова лидерска роля чрез достъпа до данни, необходими за вземане на информирани бизнес решения. Дори при тази еволюция, 65% от анкетираните смятат, че ролята на финансовия директор трябва да продължи да се променя, за да бъде по-ориентирана към цялостния бизнес в компанията.
Преобладаващото мнозинство от респондентите вижда ясна връзка между способността на финансовия директор да изпълнява задълженията си и технологията, която използва. Само 9% не са съгласни с идеята, че „финансовият директор е толкова добър, колкото е добър неговият набор от технологии“.
Технологиите обаче, с които финансовите директори разполагат в момента, ограничават способността им да изпълняват тази по-нова роля. Само 35% казват, че технологичните продукти и решения, с които разполагат в момента, отговарят на настоящите им нужди и са в състояние да поддържат текущия растеж. Само 23% споделят, че те им помагат за управлението и получаването на представа от нарастващия обем данни. 35% казват, че техният набор от технологии не може да поддържа бъдещ растеж. Сред тези с глобални бизнес амбиции, 42% казват, че това им пречи да се разширят в международен мащаб.
Почти всички, 99%, казват, че са имали проблем с техния набор от технологии през последната година. Много предизвикателства са свързани с данни: ограничен поглед върху бизнеса (51%), лоша информация (44%), забавяния (42%) и неточни данни (37%).
„Ролята на финансовия директор вече не е само да казва „да“ или „не“ при вземането на финансови решения. Но за да възприемат напълно тази нова роля, финансовите директори трябва да инвестират в правилната технология, стимулирайки растежа с помощта на обновени технологични решения“, коментира Христо Борисов, съосновател и главен изпълнителен директор на Payhawk. „Главният финансов директор вече не иска да бъде „оперативно препятствие“ и инвестициите в по-добри технологии ще означават, че подкрепя, а не пречи на развитието на бизнеса“.
Инвестиции и очаквания
За да се справят с този проблем, една четвърт от финансовите директори ще направят „големи промени“, а около половината ще направят „значителни промени“ в своя технологичен пакет през следващата година. През следващите пет години средното увеличение на инвестициите в технологични инструменти за финансови директори ще бъде 18% при средна стойност от 177 000 евро, като по-голямата част от това увеличение ще се случи през първата година.
Очакванията за възвръщаемост на тази инвестиция са високи: средно 14% увеличение на приходите – което представлява средно увеличение от €24 милиона за големи компании; 16% увеличение на средния годишен темп на растеж (CAGR); 20% увеличение на оперативния паричен поток.
Няма обаче очаквания технологията да замени хората. Около половината от финансовите директори очакват техните финансови екипи да се разрастват, въпреки че изкуственият интелект ще бъде голяма част от много инвестиции. 87% от финансовите директори вярват, че AI ще поеме поне част от техните отговорности.
„Финансовите директори днес се срещат с нови предизвикателства и имат желание да се възползват от погледа върху бизнеса, който тяхната уникална позиция предлага“, добави Борисов. „Финансовият отдел обаче е пренебрегнат, когато става дума за инвестиции в дигитални иновации, и в резултат на това губи време в оперативни въпроси, вместо да се възползва от силата на данните, за да предостави стратегически идеи и решения”.
Ключов за този стремеж към непрекъсната промяна е фокусът върху увеличаването на приходите вместо намаляването на разходите, традиционно свързвано правомощията на финансовия директор. Оттук идва и желанието да се инвестира в правилните технологични инструменти, заключи Христо Борисов.